رفتن به محتوای اصلی

شهداد

کشور
ایران
استان
استان کرمان
جمعیت
24,000
منطقه
29000
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
448

شهداد

25
آسمان صاف

آسمان صاف

32°c

10%

05:10

17:10

شهر شهداد در حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق کرمان واقع شده است. این شهر از جنوب غرب به مناطق کوهستانی و سردسیر سیرچ و از شمال شرق به مناطق کویری متصل است.

شهداد كنونی به شكل مثلثی است كه رأس آن به طرف دره «كناران» و قاعده آن به سمت شرق در حوزه تكاب قرار گرفته و به مهم‌ترین و منحصر به فرد‌ترین داشته این منطقة کویری، یعنی كلوت‌های موازی حاشیه لوت، منتهی می‌شود.

خبیص (نام قدیم شهداد) در ارتفاع 430 متری از سطح دریا قرار دارد و در بین زمین‌ شناسان به عنوان یکی از «قطب‌های گرمایی زمین» شناخته شده است.
آب دایمی شهداد از رودخانه «درختنگان» تأمین می‌ شود. مركبات و خرما در باغ‌ ها و زمین ‌های این شهر کشت می ‌شود. افزایش شدید دمای هوا در تیر ماه در بخش محروم شهداد تاثیر نامطلوب خود را در بخش كشاورزی بر جای گذاشته است.

شهداد یکی از بزرگ‌ ترین بخش ‌های ایران و باستانی ‌ترین بخش استان کرمان است که می ‌توان آثاری باستانی از هزاره چهارم قبل از میلاد تا دوره ‌های اسلامی و معاصر همچون گورستان‌ ها، قلعه ‌ها و کاروانسرا‌ها را در آن مشاهده

شهداد اين ديار ديرپاي تاريخ، در دامنه شرقي كوه‌هاي شمالي- جنوبي، حد فاصل دشت لوت و دشت كرمان واقع شده است.بخش شهداد از پناورترين بخش‌هاي كرمان است كه از شمال به استان خراسان، از جنوب به بخش گلباف، از شرق به استان سيستان و بلوچستان و از غرب به بخش مركزي كرمان محدود شده  و مساحتي در حدود 15610 كيلومتر مربع را در بر مي‌گيرد.
بخش شهداد از شمال غربي و جنوب غربي به نواحي كوهستاني محدود است كه در جنوب غربي آن، كوه كناران و كوه شهداد و در شمال غربي آن كوه «بيابان» واقع شده است. شمالي‌ترين روستاي اين شهرستان، ده سيف و جنوبي‌ترين آن ده كريم‌آباد بوده كه اين دهات مجموعاً به آبادي‌هاي «تكاب» مشهور هستند.
از نقطه آغازين تاريخ شهداد، اطلاع دقيقي در اختيار نيست، همينقدر مي‌دانيم كه قدمت اين ديار كهن به ماقبل تاريخ مي‌رسد. براين اساس مي‌توان گفت: شهداد از جمله قديمي‌ترين سرزمين‌هاي ايران و يكي از كهن‌ترين  تمدن‌هاي بيشري را دارا بوده است. اين مكان از 4500 سال قبل به‌طور مستمر محل سكونت و زندگي به شمار مي‌رفته  و آثار قابل توجه زندگي در ادوار مختلف آن مشهود است.
در كتاب تاريخي از جمله تاريخ طبري، عقد‌العلي و تاريخ كرمان هر جا سخن از كرمان است نام خبيص (شهداد) نيز به چشم مي‌خورد.شهداد موقعيت مناسبي در سر راه‌هاي بزرگ تاريخ داشته و دروازه ارتباط سيستان و بلوچستان به كرمان و خراسان بوده است.آثار به دست آمده از اين ديار از جمله درفش مكشوفه اخير، بيان از قدمت  بعضي از بناها را  مي‌توان به قرن هفتم هجري نسبت داد كه مهمترين آنها عبارتند از: امامزاده محمد بن زيد، مقبره پير بابا مسافر، آغوس يا ناقوس (در شرق شهداد) آب انبار حاج محمد نقي و حاج محمد ابراهيم و آساب سنگي شهداد بيابان لوت به سه بخش شمالي، مركزي و جنوبي تقسيم مي‌شود.
کرد. در کویر شهداد نمکزارهایی وجود دارد که در هیچ جاى دنیا مشابه آن نیست. قدیمی ‌ترین پرچم فلزی در جهان با عنوان «درفش شهداد» در این منطقه کشف شده است.

ساکنان شهداد در هزاره‌ های پیش معتقد به خدایان مختلف بودند. این منطقه یکی از مقاصد مهم گردشگران خارجی به خصوص گردشگران اروپایی است. 
 

سایر مطالب
  • دره راگه
    دره راگه
  • کلوت شهداد
    کلوت شهداد

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.