شاهرود

کشور
ایران
استان
استان سمنان
جمعیت
140,474
مساحت
2,998
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1342

شاهرود

23
Few Clouds

شهر شاهرود در حاشیه شمالی دشت کویر ، در دامنه‌ های جنوبی رشته‌ کوه البرز و در ارتفاع ۱۳۸۰ متری از سطح دریا واقع شده است. قسمت جنوبی شاهرود كه در مجاورت كوير واقع شده دارای آب و هواي نسبتاً گرم وخشك، قسمت مركزی و نواحی شرقی آب و هوای معتدل و نواحی شمالی آن كوهستانی با آب و هوايی نسبتاً سرد و خشك است.
شهرستان شاهرود دارای سه بخش«مرکزی»،« بیارجمند» و «بسطام»، شش شهر«شاهرود»، «بسطام»، «مجن»، «کلاته‌خيج»، «بيارجمند» و «ميامي» و هفت دهستان است.
شاهرود دومین شهر پرجمعیت استان سمنان است و از لحاظ تولیدات کشاورزی در سطح استان مقام اول را داراست.  وجود منابع آبی قابل دسترس، طبیعت زیبا، اراضيی حاصلخیز، دارا بودن بزرگ‌ ترین پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده، منابع معدنی، تنوع آب وهوايی، وجود كوه‌ها و ارتفاعات در ناحيه، وجود آثار و ابنیه تاریخی و مذهبی و تنوع در صنایع دستی منطقه براهمیت این شهر افزوده است. شاهرود به دلیل داشتن زمينه‌ های مساعد ارتباطی مثل واقع شدن در مسير جادة تهران- مشهد و همچنين مسير جاده مهم و تاريخی ابريشم و نیز همجواری با استان‌های مرکزی و شمالی کشور یکی از مراکز اکوتوریسم ایران شناخته می ‌شود. 
مردم شاهرود به زبان فارسی و با لهجه شاهرودی سخن می‌گویند. مردم این شهر مسلمان و شیعه‌ مذهب هستند.  

برچسب‌ها

استان سمنان شهرها

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید