رفتن به محتوای اصلی

شادگان

کشور
ایران
استان
استان خوزستان
جمعیت
138,915
منطقه
35884
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
6

شادگان

28
آسمان صاف

آسمان صاف

28°c

17%

06:10

17:10

شهر شادگان در جنوب استان خوزستان واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان اهواز، از شرق به شهرستان بندر ماهشهر، از غرب به شهرستان خرمشهر و از جنوب به شهرستان آبادان محدود می شود. بلندی این شهر از سطح دریا 5 متر و دارای آب و هوای گرم و مرطوب است.
شهرستان شادگان دارای سه بخش «مرکزی»، «دارخوین» و«خنافره» و سه شهر«دارخوین»، «خنافره» و «شادگان»، و هشت دهستان است.
شادگان تا سال 1358 تابع شهرستان خرمشهر بود و پس از آن خود به شهرستان تبدیل شد. این شهر در يکی از مناطق نفت‏خيز ايران قرار دارد که حدود پنج درصد تولید نفت کل ایران از حوزه نفتی این منطقه استخراج می شود. وجود دو رودخانه «کارون» و «جراحی» و اراضی قابل کشت شادگان را به یکی از مناطق مهم اقتصادی تبدیل کرده است. حيات اقتصادی مردم شادگان بر کشاورزی استوار است. عمده محصول خرمای کشور از اين منطقه تامين مي‏شود. دامداری نیز در این شهرستان رواج دارد. جاذبه های تاریخی در کنار جاذبه های طبیعی نظیر تالاب بین المللی شادگان بر اهمیت این شهر افزوده است. صنايع دستیشادگان هم مانند ساير نقاط اين ناحيه از بافت حصير، بوريا، سبد و امثال آن تشکيل شده و برایتهيه آن از برگ درخت خرما و يا نی هایتالا ب ها استفاده میشود. عبابافی و جاجيم بافینیز از گذشته در این شهر رواج داشته است.  
مردم شهرستان شادگان عرب و از تیره و طوایف بنی کعب، بنی تمیم، بنی مالک، باوی و مطور هستند. مردم این شهر مسلمان و  پیرو مذهب شیعه اثنی عشری هستند.

سایر مطالب
  • تالاب شادگان
    تالاب شادگان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.