رفتن به محتوای اصلی

سی‌سخت

کشور
ایران
جمعیت
6,814
منطقه
5.2
موقعیت زمانی
IRDT

سی‌سخت

18
آسمان صاف

آسمان صاف

21°c

10%

06:10

17:10

شهر سی‌سخت، مرکز شهرستان دنا، در دامنه‌ی رشته کوه دنا قرار گرفته و طبیعتی شگفت‌انگیز را در خود جای داده است. فاصله‌ی سی‌سخت از یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد ۳۵ کیلومتر است.

مردم سی‌سخت از قوم لر هستند و با گویش لری صحبت می‌کنند.

سی‌سخت ارتفاع زیادی از سطح دریا دارد و بنابراین آب و هوای این شهر سرد است. سی‌سخت در نزدیکی رشته کوه دنا جای گرفته که این رشته کوه بین استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و فارس قرار دارد و قلل مرتفع آن بیش از ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارند. قلل قاش‌مستان یا بیژن3، پازن‌پیر و حوض دال از بلندترین قله‌های کوهستان دنا هستند.

چشمه میشی که از ارتفاعات دنا سرچشمه می‌گیرد یکی از مهم‌ترین منابع تامین آب شهر سی‌سخت است. از آب این چشمه برای تامین آب شرب شهر سی‌سخت و آب مورد نیاز کشاورزان منطقه استفاده می‌شود. این چشمه در فصل بهار و تابستان میزبان گردشگران پرشماری است که برای کوهنوردی و طبیعت‌گردی به سی‌سخت می‌آیند.

دریاچه کوه‌گل از دیگر جاذبه‌های گردشگری طبیعی شهر سی‌سخت است. برای رسیدن به این دریاچه باید مسیری را با پای پیاده طی کرد. دریاچه‌ی کوهستانی کوه‌گل حدود هشت کیلومتر از شهر سی‌سخت فاصله دارد. منطقه کوه‌گل از زیباترین مناطق شهر سی‌سخت است که طبیعت بکر و زیبایی را در خود جای داده است. دشت لاله‌های واژگون و آبشار تنگ نمک نیز در منطقه کوه‌گل قرار دارند.

گردنه‌ی بیژن که بین شهرهای سی‌سخت و پادنا قرار دارد نیز طبیعت جذابی دارد. این گردنه در ارتفاع ۳۳۰۰ متری از سطح دریا جای گرفته است. بارش برف در این منطقه به حدی زیاد است که جاده حدود شش ماه در سال بسته است. با این حال از میانه‌های بهار به بعد می‌توان مناظر جذابی را در این منطقه نظاره کرد.

منطقه‌ی حفاظت شده دنا از دیگر جاذبه‌های گردشگری طبیعی شهر سی‌سخت است که گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی را می‌توان در آن مشاهده کرد. کل و بز، خرس قهوه‌ای، عقاب طلایی، گرگ، گربه‌ وحشی و پلنگ در این منطقه‌ی حفاظت شده زندگی می‌کنند. علاوه بر این جانورانی همچون سمور، راسو و سنجاب ایرانی نیز در میان جنگل‌های بلوط منطقه یافت می‌شوند.

داروهای گیاهی و گیاهان کوهی از مهم‌ترین سوغاتی‌های شهر سی‌سخت هستند. عسل طبیعی سی‌سخت نیز سوغات پرطرفدار این شهر است.

سایر مطالب
  • دریاچه کوه‌گل
    دریاچه کوه‌گل

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.