رفتن به محتوای اصلی

سیه‌چشمه

کشور
ایران
جمعیت
17,804
موقعیت زمانی
IRDT

سیه‌چشمه

28
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

0°c

85%

07:11

17:11

شهر سیه‌چشمه یکی از شهرهای شهرستان چالدران در استان آذربایجان غربی است که در شمال غربی کشورمان واقع شده است. بخشی از مرز مشترک ایران و ترکیه در شهرستان چالدران قرار گرفته است. فاصله‌ی سیه‌چشمه از ارومیه، مرکز استان آذربایچان غربی، بیش از ۲۰۰ کیلومتر است.

مردم شهر سیه‌چشمه به زبان ترکی آذربایجان صحبت می‌کنند. شغل بیشتر مردم چالدران نیز کشاورزی و دامداری است.

نام پیشین این شهر قره‌عینی بوده است. در دوران پهلوی نام این شهر به سیه‌چشمه تغییر پیدا کرد و پس از انقلاب نیز نام چالدران برای این منطقه انتخاب شد. چالدران نام دشتی بین قره‌عینی سابق و مرز ترکیه است که جنگ چالدران میان ایران و عثمانی در زمان صفویان در این منطقه اتفاق افتاده است. در این جنگ و با شکست ایران از عثمانی بخش‌هایی از مناطق غربی ایران از کشورمان جدا شد.

قره‌کلیسا یا کلیسای طاطاووس مقدس، مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری این منطقه است که در فاصله‌ی بیست کیلومتری شمال شرق سیه‌چشمه قرار گرفته است. قره‌کلیسا یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای ایران است. طبق گفته‌ی برخی مورخین تاریخ ساخت این کلیسا به اوایل دوره‌ی مسیحیت بازمی‌گردد. این کلیسا در جریان حمله‌ی مغول تخریب شد اما پس از چند سال و با پیگیری خواجه نصیرالدین طوسی بازسازی شد. این بنا بار دیگر در قرن چهاردهم میلادی بر اثر زلزله تخریب شد و مجددا بازسازی شد. در دوران قاجار بخش‌هایی به بنای قدیمی کلیسا افزوده شده است. بخش‌های جدید کلیسا با سنگ‌های سفید و حجاری‌های تماشایی الهام گرفته از کلیسای جامع اچمیادزین ارمنستان است.

گرده همایی ارامنه هر سال در اواخر تیر یا اوایل مرداد در این مکان برگزار می‌شود و ارامنه‌ی بسیاری از نقاط مختلف ایران و حتی جهان در این مکان گرد هم می‌آیند. قره‌کلیسا در کنار کلیسای سنت‌استپانوس جلفا و کیسای زور زور ماکو در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

آرامگاه شیخ صدرالدین، وزیر شاه اسماعیل اول صفوی، نیز در شهر سیه‌چشمه واقع شده و یکی آثار تاریخی این شهر است. شیخ صدرالدین در جریان جنگ چالدران کشته شد.

آبشار عرب دیزَج در فاصله حدودا ۴۰ کیلومتری شمال غرب سیه‌چشمه جزء جاذبه‌های گردشگری طبیعی این منطقه است که در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است.

تالاب ناور از دیگر جاذبه‌های گردشگری طبیعی شهرستان چالدران است که هر سال در اوایل فصل بهار میزبان پرندگان مهاجر بسیاری است. 

قالی بافی، گلیم بافی، زیلو، جاجیم، خورجین، نمد مالی و ریسندگی دستی الیاف جزء صنایع دستی مردم این منطقه است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.