رفتن به محتوای اصلی

سوادکوه

کشور
ایران
جمعیت
70,590
منطقه
2078
موقعیت زمانی
IRDT

سوادکوه

12
ابرهای پراکنده

ابرهای پراکنده

-3°c

86%

06:11

16:11

سوادکوه شهری زیبا و سرسبز در استان مازندران و در منطقه‌ی البرز مرکزی است که کوه و جنگل آن را احاطه کرده‌اند. شهری با طبیعت جذاب که مقصد محبوبی برای گردشگران به شمار می‌رود.

آب و هوای این شهر معتدل و نیمه مرطوب است. با توجه به مراتع سرسبزی که که در این ناحیه وجود دارد، دامداری در کنار کشاورزی جزء مشاغل اصلی مردم است. علاوه بر این، معادن زغال سنگ پل‌سفید، یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه، نیز بخشی از منبع درآمد این شهرستان را تشکیل می‌دهد.

قرارگیری سوادکوه در نزدیکی راه‌های ارتباطی شمال به جنوب کشور، نقش مهمی در توسعه‌ی این شهرستان داشته است. شهر پل‌سفید در مسیر مواصلاتی تهران به استان مازندران قرار دارد. علاوه بر این راه آهن تهران - شمال نیز از این منطقه گذر می‌کند.

آبشار گَزو در بخش شیرگاه، از توابع شهرستان سوادکوه، در دل جنگلی سرسبز جای گرفته است و از جاذبه‌های گردشگری طبیعی شهرستان سوادکوه است. این آبشار در نزدیکی امامزاده‌ای معروف به سه بزرگوار گزو قرار دارد.

دریاچه‌ زیبای شورمست دیگر جاذبه‌ی گردشگری طبیعی شهرستان سوادکوه است. این دریاچه‌ در نزدیکی شهر پل سفید، و در دل درختان جنگلی بر بلندای کوه شکل گرفته‌است.

پل وِرِسک در مسیر راه آهن تهران - شمال در روستای ورسک از توابع سوادکوه ساخته شده‌است. پلی که از معروف‌ترین و زیباترین بخش‌های راه آهن تهران - شمال است. پل‌های معروف به سه خط طلا نیز از نقاط جذاب راه آهن تهران - شمال است که بعد از پل ورسک و در حد فاصل روستاهای ورسک و گَدوک قرار دارد. آبشار ورسک دیگر جاذبه‌ی گردشگری روستای ورسک است.

منطقه‌ی جنگلی اوریم، اَرفَه کوه (ارفع کوه)، جنگل هِلی‌دار، غار زنگیان و غار کیجاک‌ چال تعدادی از دیگر دیدنی‌های طبیعی شهرستان سوادکوه هستند.

جنگل راش سوادکوه که در اطراف روستای سنگده واقع شده، در فصل پاییز نمایی کم‌نظیر به خود می‌گیرد و مقصد طبیعت‌گردان به حساب می‌آید.

دریاچه سد لَفور یا سد البرز هم دیگر منطقه‌ی جذاب شهرستان سوادکوه است که در محل تلاقی سه رودخانه احداث شده است. این سد بزرگ در منطقه‌ای جنگلی قرار دارد و مناظر جذابی را در اطراف آن می‌توان مشاهده کرد.

قلعه کنگلو یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی شهرستان سوادکوه است که در فاصله‌ی تقریبا ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی دوآب قرار دارد.

بازدید از برج لاجیم که در روستایی با همین نام قرار دارد نیز خالی از لطف نیست.

سوادکوه محل مناسبی برای خرید گیاهان دارویی است. از میان صنایع دستی این شهرستان نیز می‌توان به صنایع چوبی، نمدمالی، گلیم بافی، جاجیم بافی و پارچه‌های دلیجی اشاره کرد.

تیرنگ پشتی، ارسپولی، کماج و حلوای مخصوص هم برخی از غذاهای سنتی شهرستان سوادکوه هستند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.