رفتن به محتوای اصلی

سلماس

کشور
ایران
استان
استان آذربایجان غربی
موقعیت زمانی
IRDT

سلماس

0
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

13°c

62%

06:04

20:04

شهرستان سلماس یکی از هفده شهرستان استان آذربایجان غربی می باشد که بين 44 درجه و 22 دقيقه تا 45 درجه و 10 دقيقه طول شرقي و بين 37 درجه و 54 دقيقه تا 38 درجه و 25 دقيقه عرض شمالي واقع شده است. این شهرستان با 2544 کیلومتر مربع وسعت، در شمال استان قرار دارد. شهرستان سلماس از شمال با شهرستان خوی، از شرق با استان آذربایجان شرقی، از جنوب با شهرستان ارومیه و از غرب با طول 85 کیلومتر با کشور ترکیه هم مرز است.

 شهرستان سلماس با دارا بودن آب و هوای کوهستانی با زمستان های پر برف و تابستان های معتدل و خنک و شرایط ایجاد مراتع مرغوب گسترده، دشت های مستعد جهت کشاورزی و دامپروری (برای سکونت ییلاق دامداران کوچ نشین و کشاورزان فصلی) می توانسته شرایط مناسبی برای استقرارهای دائم و موقت (کوچ نشین) در دوره های مختلف را بوجود آورد. موقعیت استراتژیکی این شهرستان به عنوان یکی از راه های ارتباطی ما بین منطقه قفقاز جنوبی، شرق آناتولی و حوضه دریاچه ارومیه، بیانگر اهمیت نقش منطقه مذکور در انتقال فرهنگ ها در میان حوضه های فرهنگی گوناگون در دوران گذشته است و از کهنترین ایام تاکنون، بستر مناسبی را برای زیستن و تداوم حیات انسان فراهم آورده است.
بی تردید شهرستان سلماس به دلیل برخورداری از شرایط آب و هوایی، تاریخ و تمدن کهن، آثار باستانی، مناظر بدیع و چشم اندازها و سایر امتیازات فرهنگی- تاریخی و همچنین موقعیت خاص جغرافیایی در منطقه، دارای جایگاه ویژه ای است. 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.