سرخس

سرخس

 • کشور
  ایران
 • استان
  خراسان رضوی
 • جمعیت
  49,172
 • مساحت
  5 km²

سرخس

شهرستان سرخس در شمال شرقی ایران و در استان خراسان رضوی واقع شده است. سرخس از سمت شمال و شرق با کشور ترکمنستان همسایه است و شهری مرزی محسوب می‌شود.

شهرستان سرخس از دو بخش، دو شهر و شش دهستان تشکیل شده است و جمعیتی در حدود نود هزار نفر را در خود جای داده است. این شهرستان میزبان قومیت‌های مختلفی است و مسلمانان اهل تسنن و تشیع در این شهرستان زندگی می‌کنند. فاصله‌ی سرخس از مشهد، مرکز استان خراسان رضوی، ۱۸۵ کیلومتر است.

موقعیت جغرافیایی سرخس اهمیت خاصی به این شهر داده است. منطقه ویژه اقتصادی سرخس با اهدافی همچون تجهیز و تقویت زیرساخت‌های ریلی، هوایی، زمینی و ترانزیتی در شهرستان سرخس ایجاد شده است.

سد دوستی در نزدیکی سرخس و مرز ایران و ترکمنستان با همکاری مشترک ایران و ترکمنستان احداث شده است. سدی که با هدف دوستی و مودت دو کشور ساخته شده و به همین دلیل «دوستی» نام گرفته است.

رباط شرف یا کاروانسرای شرف از آثار تاریخی شهرستان سرخس است و تاریخ ساخت آن به قرن ششم هجری قمری بازمی‌گردد. رباط شرف در حاشیه‌ی جاده قدیم نیشابور-سرخس ساخته شده و به دلیل زیبایی مثال‌زدنی آن، به رباط آبگینه نیز معروف است.

رباط ماهی یکی دیگر آثار تاریخی شهرستان سرخس است که قدمت آن به قرن ششم هجری قمری بازمی‌گردد. این رباط هم همچون رباط شرف در مسیر جاده ابریشم قرار داشته است. رباط ماهی بر اثر گذشت زمان، عوامل و طبیعی و انسانی خسارات زیادی دیده است.

آرامگاه بابا لقمان دیگر بنای تاریخی برجسته‌ی سرخس است که در فاصله‌ی نزدیکی از شهر واقع شده است. بابا لقمان سرخسی از عرفای قرن چهارم هجری بوده است. این اثر در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

پل خاتون، دریاچه بَزَنگان و غار مزدوران یا مزداوند از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهرستان سرخس است. قالی و قالیچه‌بافی، گلیم‌بافی، خورجین‌بافی و سوزن‌دوزی از مهم‌ترین صنایع دستی شهرستان سرخس هستند.

هم‌چنین قوروتی، کشک زرد و قلورشیر تعدادی از غذاهای محلی شهرستان سرخس هستند.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.