رفتن به محتوای اصلی

سامان

کشور
ایران
استان
استان چهارمحال و بختیاری
جمعیت
14,192
منطقه
3.77
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,962

سامان

11
آسمان صاف

آسمان صاف

22°c

12%

05:09

17:09

شهر سامان یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری و مرکز شهرستان سامان است. این شهر در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شرقی شهرکرد قرار دارد و آب‌وهوای آن کوهستانی است. منطقه‌ای با طبیعت زیبا که به پل‌های تاریخی‌اش معروف است.

شهر سامان در دامنه شرقی کوه شیراز و در حاشیه زاینده رود قرار دارد. از همین جهت این منطقه از شرایط مناسبی برای کشاورزی و باغداری برخوردار است. از جمله محصولاتی که در این منطقه تولید می شوند می‌توان به بادام، گردو، هلو و زردآلو اشاره کرد. شهر سامان یکی از مراکز مهم تولید بادام و گردو مرکز ایران است.

مردم شهر سامان عمدتا ترک قشقایی هستند و زبان آن‌ها نیز ترکی قشقایی است. بخشی از جمعیت این شهرستان را مهاجرانی که از اطراف اصفهان، شهرکرد و غرب خوزستان به این شهر آمده‌اند تشکیل می‌دهند.

پل زمان‌خان، یکی از دیدنی‌های شهرستان سامان است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل ۵ کیلومتر با شهر سامان فاصله دارد  و قدمت آن به دوره صفویه باز می‌گردد. این پل بر رودخانه زاینده‌رود و روی صخره‌های سنگی طبیعی بنا شده و دارای دو دهانه است. پل زمان خان یکی از قطب‌های گردشگری شهرسامان است که در روزهای تعطیل میزبان گردشگران بسیاری است. منظره‌ی گذر رود خروشان زاینده‌رود از زیر پل زمان خان، طبیعت زیبای اطراف پل در کنار امکانات رفاهی در نظر گرفته شده در این منطقه، باعث توجه گردشگران به پل زمان خان شده است.

پل کاهکش و پل هوره از دیگر پل‌های دیدنی و تاریخی شهرستان سامان هستند. روستاهای یاسه چاه، هوره، چلووان و سوادجان نیز چهار روستای هدف گردشگری شهرستان سامان هستند.

مسجد جامع سامان از بناهای مذهبی و تاریخی شهرستان سامان است که قدمت آن به به دوران قاجار باز می‌گردد. حمام قدیمی ملا رحیم، حمام بالا ده و مقبره دهقان سامانی شاعر اهل سامان و باغ‌های انبوه میوه از دیگر جاذبه‌های این شهرستان به شمار می آیند.

یکی از آداب و رسوم مردم این منطقه، مراسم چاق چاقو است که در ایام محرم و در نیمه شب عاشورا برگزار می‌شود. در این مراسم مردم در دسته‌ای بزرگ و به شکلی خاص تجمع می‌کنند و با شعرها و نوحه‌های مخصوص عزاداری می‌کنند. هر نفر دو قطعه سنگ یا چوب تخت را در دست می‌گیرند و با نظمی خاص بر هم می‌کوبند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.