رفتن به محتوای اصلی

ساری

کشور
ایران
جمعیت
478,370
منطقه
3248
موقعیت زمانی
IRDT

ساری

30
آسمان صاف

آسمان صاف

8°c

75%

06:11

16:11

شهر ساری در کوهپایه‌ های رشته کوه البرز و در جنوب دریای خزر در ارتفاع 7/22 متری از سطح دریا قرار دارد.  این شهر دارای دو بخش کوهستانی و دشت است. تابستان‌های معتدل و نمناک و زمستان‌های نسبتاً سرد و خشک از مشخصه ‌های آب و هوایی ساری محسوب می ‌شود. 
شهرستان ساری دارای شش بخش «مرکزی»، «چهاردانگه»، «دودانگه»، «کلیجان رستاق»، «رودپی» و«رودپی شمالی»، چهار شهر و 15 دهستان است.
ساری بزرگ ‌ترین و پرجمعیت‌ ترین شهر استان مازندران يکي از شهرهای مهم و از بزرگ‌ ترين شهرهای ناحيه شمال ايران است که علاوه بر اماكن مذهبی و تاریخی، جاذبه‌ های متعدد و متنوع طبیعی در چهار بخش کوهستانی، جنگلی، دشت و دریا دارد. همچنین همجواری این شهر با حاشیه شهر دامغان، به عنوان گردشگری کویری، ساری را در ردیف یکی از بهترین نقاط گردشگری ایران قرار داده است.
ساری با داشتن بالاترین تولید فرآورده‌های غذایی دریایی در ایران و کشورهای همسایه از جمله خاویار، که کیفیت آن در دنیا بی‌نظیر است، اقتصاد پررونقی دارد که ناشی از شرایط طبیعی آن در کشاورزی و تولید مواد غذایی است. صنعت توریسم، وجود کارخانجات و شرکت‌هایی نظیر صنایع چوب و کاغذ مازندران، که بزرگ‌ترین تولیدکننده کاغذ در خاورمیانه است، و صنایع دستی چوبی و سفالگری دیگر شریان‌های اقتصادی این منطقه هستند.
زبان مردم ساری مازندرانی و فارسی است. مردم این شهر مسلمان و پیرو مذهب شیعه دوازده ‌امامی هستند.

سایر مطالب
  • قائمشهر
    قائمشهر
  • مجموعه تاریخی فرح آباد
    مجموعه تاریخی فرح آباد

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.