رفتن به محتوای اصلی

روستای فیلبند

0
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

7°c

87%

06:10

17:10


کشور
ایران
استان
استان مازندران
موقعیت زمانی
IRDT

روستای فیلبند منطقه ای خوش  آب و هوا و بی نظیر در دهستان خوشرود از توابع شهرستان بابل در استان مازندران است. این روستا از سمت شمال با روستای سنگچال آمل و از جنوب با  ییلاق منه¬بن همسایه است و در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. در گذشته مسیر رفتن به این روستا بسیار دشوار بود و به همین دلیل نام فیلبند را به آن داده اند. در زبان محلی فل به-معنای خستگی و بند به معنای نتوانستن است. در خطه  مازندران به فیلبند بام شرقی مازندران نیز می گویند و علت آن قرار گرفتن روستا بر روی ارتفاعات است. این روستا یکی از کم نظیر ترین مناطق ییلاقی ایران است و به واسطه  مناظر باشکوه اش در میان گردشگران از محبوبیت زیادی برخوردار است. از جاذبه های این روستا می توان به  پدیده  اقیانوس ابر که در بافت قدیمی شهر به راحتی قابل دیدن است اشاره کرد. این منظره  می تواند به یکی از خاطره انگیز ترین مناظر عمر هر انسانی بدل شود. برخی قدمت این روستا را بالغ بر ۷۰۰ سال می دانند و همین امر بر ارزش و اهمیت روستا می‌افزاید. از دیگر جاذبه های فیلبند چشمه  لار است. علاوه بر این چشمه، چشمه های زیاد دیگری نیز در روستا وجود دارد، اما لار از سایر چشمه ها محبوب تر و معروف تر است . به گواه متخصصین آب این چشمه ها برای دردهای کلیوی بسیار مفید است.
علاوه بر طبیعت منحصر به فرد ابنیه  تاریخی- زیارتی نیز در این منطقه وجود دارد که با نام های امام زاده یحیی و امام زاده قاسم شناخته می شوند. امام زاده یحیی در محل ورودی روستا است و دارای گنبدی نقره ای است که با چندین کلبه  چوبی که امکان اجاره  آنها نیز وجود دارد، احاطه شده و امام زاده قاسم در ارتفاعات الیمستان است و برای دسترسی به آن باید کمی کوهنوردی کرد. بهتر است رفتن به امام زاده قاسم با تجهیزات کافی و راهنمای حرفه ای انجام شود. بهترین زمان برای سفر به این منطقه تابستان و یا اواخر بهار است. به  این دلیل که در این فصل بسیار هوا مطبوع است اما در فصل زمستان به علت بارش شدید باران و برف منطقه تقریباً خالی از سکنه می شود.
 برای اقامت در روستا  باید خانه های روستایی که اهالی منطقه در اختیار گردشگران می گذارند استفاده کنید و یا اینکه در تکیه  غرب واقع در روستا اتاق اجاره کنید و در صورت تمایل می توان در اطراف روستا کمپ زد ولی باید در نظر گرفت که حتی در شب-های تابستان هوای این منطقه خنک است. برای رسیدن به این روستا می‌توان از شهرهای بابل یا آمل به سمت روستا رفت. مسیر آمل را بیشتر توصیه می شود و علت آن هم آسفالت بودن جاده و فقدان پیچ های بسیار است.  مسیر آمل به فیلبند از این قرار است: از آمل به سمت جاده  هراز بروید و پس از اولین تونل تابلوی روستای چلاو دیده می شود به سمت روستای چلاو حرکت کنید و بعد وارد فرعی چلاو به منگل شوید که دقیقا بعد از پلیس راه آمل قرار دارد. در انتهای مسیر به روستای فیلبند خواهید رسید.
از سایر مناطق گردشگری اطراف فیلبند می توان  به پل ورسک، روستای سنگده، روستای یوش (محل تولد نیما یوشیج) و روستای دلیر اشاره کرد که همگی از مناطق بکر و ییلاقی استان مازندران به شمار می روند. 
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.