رامسر

کشور
ایران
استان
استان مازندران
جمعیت
68,323
مساحت
729
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
24

رامسر

15
Few Clouds

رامسَر، ملقب به عروس شهرهای  شمال ایران، در مسیر چالوس – رشت، در غرب استان مازندران و در ارتفاع بیستو چهارمتری از سطح دریای آزاد واقع شده است.این شهر در دامنه جنگلی و ساحل دریای خزر و منطقه ای سرسبز قرار دارد. رامسر از شمال به دریای خزر، از جنوب به رشته‌کوه البرز، از شرق به شهرستان تنکابن و از غرب به استان گیلان ( شهرستان رودسر) محدود می شود. آب‌وهوای رامسر در تابستان گرم و مرطوب و در زمستان معتدل است. 
شهرستان رامسر دارای یک بخش «مرکزی»، دو شهر «رامسر» و «کتالم» و چهار دهستان «چهل شهید»، «سخت سر»، «جنت رودبار» و «اشکور» است.
رامسر از شهرهای پر باران و قدیمی استان مازندران است که در گذشته سخت سر نام داشت. این شهر با جاذبه‌های منحصربه‌فرد طبیعی، تاریخی و تفریحی شهری مجهز و کاملا ًتوریستی به‌شمار می رود. وجود کم‌ترین فاصله بین کوه و دریا در سرتاسر کرانه دریای خزر (از مهم ترین جاذبه های این شهر)، بوستان‌های جنگلی، آب‌های گرم معدنی، آبشارها، غارها، چشمه‌ها، دریاچه، یادمان‌های تاریخی، فرهنگ بومی غنی، صنایع دستی متنوع (حصیربافی، سبدبافی سفال، ظروف و مجسمه‌های‌چوبی، تافته‌بافی، گلیم، جاجیم بافی، دست‌بافت ها و غیره)، فرودگاه، مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی این شهر را به قطبی مهم در صنعت گردشگری در سطح کشور و جهان تبدیل کرده است. از جمله مناطق دیدنی این شهرستان هتل قدیم رامسر، بوستان جنگلی صفارود، دهستان جواهرده، قلعهمارکوه و کاخ موزه (موزه تماشاگه‌ خزر) است. علاوه بر مشاغل صنعت گردشگری، کشاورزی و کشت محصولاتی نظیر برنج، مرکبات و چای از مشاغل پر رونق این منطقه به شمار می رود.
مردم بومی رامسر به زبان گیلکی صحبت می‌کنند و اغلب مسلمان و شیعه مذهب هستند. افرادی با مذاهب زرتشتی، مسیحی وغیره  نیز در این منطقه سکونت دارند. 

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید