رفتن به محتوای اصلی

خمین

کشور
ایران
استان
استان مرکزی
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,808

خمین

0
ابرهای پراکنده

ابرهای پراکنده

15°c

57%

06:05

20:05

خمين در جنوب استان مرکزی قراردارد . اين شهرستان از شمال به شهرستان اراك وشازند ، از مشرق به محلات، از جنوب به گلپايگان( استان اصفهان) و از مغرب به اليگودرز( استان لرستان) محدود است. شهرستان خمين 2267 كيلومتر مربع مساحت داشته كه اين رقم 6،7 درصد مساحت كل استان مركزي است. اين شهرستان از شمال به شهرستان اراك وشازند ، از مشرق به محلات، از جنوب به گلپايگان( استان اصفهان) و از مغرب به اليگودرز( استان لرستان) محدود است. شهرستان خمين 2267 كيلومتر مربع مساحت داشته كه اين رقم 6،7 درصد مساحت كل استان مركزي است. 

اين شهر در قديم كمره مي گفتند و نام خمين از دويست سال پيش به مركز كمره اطلاق شده است . در ((تاريخ قم)) خمين به صورت واژه ((خمي هن)) آمده است و درباره باني شهر گفته است ؛ او شهربانو نامي ((دختر موبد موبدان)) اين شهر را بنا نهاده است.اقتصاد اصلي شهر خمين ،كشاورزي است . اين شهر به خاطر آنكه زادگاه رهبركبير انقلاب اسلامي  ايران مي باشد از قداست خاصي برخوردار است . در مورد بافت محله اي كه منزل حضرت امام (ره) در آن واقع است از قرائن و شواهد و بررسي و تحقيقات معلوم گرديده است كه اين خانه و منازل مسكوني اطراف آن ، تاريخ بنايي در حدود دويست سال قبل دارند. در اين مجموعه سه خانه بزرگ و برج مراقبتي و يك خانه كوچك و قسمت ورودي اصلي در ناحيه شمالي مجموعه و بقيه در ناحيه جنوبي قرار گرفته اند.

موقعيت خاص طبيعي وجغرافيايي، آب و هوا معتدل كوهستاني را به ساكنين شهرستن خمين ارزاني داشته است. به صورتي كه درجه حرارت متوسط روزانه در طول سال بين 10 تا 15 درجه سانتيگراد بوده وميزان گرما در گرمترين فصل سال بندرت از 35 درجه سانتي گراد تجاوز مي كند.ميزان متوسط بارندگي ساليانه در خمين بين 300 تا 400 ميليمتر است كه متاسفانه در سالهاي اخير كاهش چشم گيري داشته است.

سایر مطالب
  • گلپایگان
    گلپایگان
  • خانه امام خمینی ( ره)
    خانه امام خمینی ( ره)

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.