رفتن به محتوای اصلی

جوانرود

کشور
ایران
استان
استان کرمانشاه
جمعیت
54,345
منطقه
772
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,309

جوانرود

15
آسمان صاف

آسمان صاف

17°c

39%

06:10

17:10

جوانرود یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه است که در فاصله‌ی ۹۰ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه، مرکز این استان، قرار گرفته است. این شهرستان از سمت غرب با کشور عراق مرز مشترک دارد. شهر جوانرود به شهر هفت قلعه نیز معروف است و قلعه‌های تاریخی متعددی در این شهر جای گرفته‌اند.

شهرستان جوانرود دارای ۲ بخش و ۴ دهستان است. مردم شهرستان جوانرود مسلمان و اهل سنت هستند و با زبان کردی و لهجه‌های اورامی و جافی صحبت می کنند. شغل بیشتر مردم شهرستان کشاورزی و دامداری است.

آب‌وهوای شهرستان جوانرود معتدل کوهستانی است و هوا در تابستان معتدل و در زمستان سرد است. در جنگل‌ها و بیشه‌های منطقه جوانرود درختان بلوط، مازوج، زالزالک وحشی، آلبالوی کوهی، انجیر کوهی و بادام کوهی می‌رویند. در شهرستان جوانرود رودخانه‌های فصلی و دائمی زیادی وجود دارد که مهم‌ترین آنها آب سفید برگ و رود لیله هستند. رودخانه آب سفید برگ از کوه­های جنوب شرقی شهر پاوه سرچشمه می­گیرد و با عبور از دهستان شروینه و روستای سفید برگ در نهایت به رودخانه لیله می‌ریزد.

در شهرستان جوانرود کوه­ها و ارتفاعات متعددی از جمله کوه­های سر­ملک­شاه، کشه­ کوه و ماموکران وجود دارد. چندین کوه با ارتفاع بیش از دو هزار متر، از جمله کوه سر ملکشاه و کوه سیاه، در این شهرستان جای گرفته‌اند.

روستاهای زیبا و سرسبزی در شهرستان جوانرود قرار دارند که از میان‌ آنها می‌توان به روستاهای دروله، بیاشوش، حوری آباد،‌ چشمه میران، شروینه و سررود علیا اشاره کرد. مناطق گردشگری سفید برگ و هلانیه جزء دیگر دیدنی‌های این منطقه هستند.

قلعه چنگیزخان که در شمال شهر جوانرود قرار دارد یکی از آثار تاریخی این شهرستان است. این قلعه مرکز فرماندهی سپاهیان مغول در این منطقه بوده است. روبه­رو­ی قلعه‌ی چنگیزخان، قلعه آلانی و نقاره خان قرار دارد.

تپه صفی الدین خان یکی دیگر از آثار تاریخی شهرستان جوانرود است.

غار کاوات که در ۱۵ کیلومتری شهر جوانرود، قرار دارد جزء جاذبه‌های گردشگری طبیعی این شهرستان است. غار کاوات در دامنه کوه شاهو جای گرفته است.

بازارچه مرزی جوانرود از دیگر جاذبه‌های این شهر است. بازارچه جوانرود از بزرگ‌ترین بازارچه‌های غرب کشور است که محصولاتی با کیفیت و قیمت مناسب را می‌توان در آن پیدا کرد. محصولات متنوعی را می‌توان از این بازارچه خریداری کرد.

گیوه کلاش که کفش سنتی مردم کرد است جزء صنایع دستی مهم شهرستان جوانرود به شمار می‌رود.

سایر مطالب
  • سرپل ذهاب
    سرپل ذهاب

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.