رفتن به محتوای اصلی

تکاب

کشور
ایران
استان
استان آذربایجان غربی
جمعیت
44
منطقه
1244
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,797

تکاب

21
آسمان صاف

آسمان صاف

12°c

55%

06:09

18:09

شهر تکاب در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی در ارتفاع 1765 متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر از سمت شمال به استان آذربایجان شرقی، از سمت جنوب به استان کردستان، از سمت غرب به شهرستان شاهین‌ دژ و از سمت شرق به استان زنجان محدود می‌ شود. تکاب از نواحی مرتفع و کوهستانی است که آب و هوایی نسبتاً سرد دارد.
شهرستان تکاب دارای دو بخش «تخت سلیمان» و«مرکزی»، یک شهر «تکاب» و شش دهستان است.
شهر تكاب به سبب وجــود آثار باستانی، جاذبه‌های طبيعي و معادن ارزشمند در اطراف خود يكی از پراهمیت‌ترین شهرهای استان به شمار می‌رود. میراث جهانیِ تخت سلیمان و زندان سلیمان از مهم‌ ترین جاذبه‌ های تاریخی و گردشگری این شهر است. علاوه بر بخش خدمات اقتصاد مردم این منطقه را دامداری و کشاورزی تشکیل می‌دهد. پرورش زنبور عسل، صنایع دستی به ویژه بافت قالی (قالی افشار معروف به فرش آهنین)، گلیم، جاجیم و سجاده از دیگر فعالیت‌های اقتصادی این منطقه است. وجود معادن متعددی مانند معدن زره شوران (بزرگ‌ترین معدن طلای ایران) و معدن بزرگ و فعال طلای آقدره (دومین معدن طلای ایران) در این منطقه تکاب را در رتبه نخست صنعت طلا در ایران قرار داده است.
 مردم تکاب به زبان‌های ترکی آذربایجانی، کردی سورانی، کردی کرمانجی و فارسی سخن می‌گویند. دین مردم این شهر اسلام و بیشتر آنان شیعه مذهب هستند. غالب کرد زبانان این منطقه نیز پیرو مذهب شافعی و شماری از آنان نیز اهل حق هستند. 
 

سایر مطالب
  • مهاباد
    مهاباد
  • تخت سلیمان
    تخت سلیمان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.