رفتن به محتوای اصلی

بیجار

کشور
ایران
استان
استان کردستان
موقعیت زمانی
IRDT

بیجار

0
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

13°c

46%

06:05

20:05

مركز اين شهرستان يعني شهر بيجار در فاصله 140 كيلومتري شمال شرقي سنندج و در مسير راه سنندج به زنجان قرار گرفته است. در وجه تسميه اين شهر عده‌اي معتقدند كه بيجار از واژه بيدزار يعني محلي كه درختان بيد فراوان دارد، گرفته شده است. اين شهر به علت ارتفاع زياد از سطح دريا به بام ايران نيز شهرت يافته است. فرش‌ها و گليم‌هاي اين منطقه بسيار معروف مي‌باشند.
مهمترين جاذبه‌هاي فرهنگي گردشگري
1- قلعه باستاني قمچقاي: بقاياي اين قلعه در 45 كيلومتري بيجار قرار دارد. بناي اين قلعه به سده‌هاي 8 و 9 قبل از ميلاد مي‌رسد. اطراف قلعه را دره‌هاي ژرف دربر گرفته كه يك سوي آن مسلط به دره‌اي به نام دره شاهان است. اين قلعه ظاهراً تا دوره‌ها ساساني و اسلامي نيز مورد استفاده قرار مي‌گرفت.
2- بازار سرپوشيده بيجار: اين بازار در مركز شهر بيجار قرار دارد و تيمچه مشهور آن به نام حاج شهباز از اثرهاي زيباي معماري اسلامي استان است.
3- منطقه حفاظت‌شده بيجار: در شمال شرقي استان قرار گرفته و حدود 23 هزار هكتار است. گونه‌هاي كم‌نظيري از حيوانات در اين منطقه وجود دارند. اين منطقه در برنامه‌ريزي تورهاي اكوتوريست جايگاه ويژه‌اي داشته و مي‌توان با برنامه‌ريزي و فراهم ساختن امكانات توريست‌هاي علاقمند را به اين منطقه هدايت نمود.
4- صنايع دستي: فرش و گليم بيجار يكي از منابع درآمد جمعيت كثيري از مردم اين شهرستان مي‌باشد كه به علت كيفيت خوب فرش و گليم بيجار و نقوش زيباي آن اكثر مسافران از اين بافته سنتي خريد مي‌نمايند.
 

سایر مطالب
  • قلعه قمچقای
    قلعه قمچقای

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.