بوشهر

کشور
ایران
استان
استان بوشهر
جمعیت
225,297
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
11

بوشهر

22
Few Clouds

بندر بوشهر در بخش مرکزی استان بوشهر و در ارتفاع ۱۸ متری از سطح دریا قرار دارد. این بندر از سمت شمال، غرب و جنوب به خلیج فارس منتهی می شود و در منطقه ساحلی خلیج فارس قرار دارد. این شهر دارای آب و هوای نیمه بیابانی گرم است و در فصل های سرد سال دارای آب و هوای مطلوب است. این بندر سواحلی آفتابی و چشم اندازهای زیبا دارد. 
شهرستان بوشهر دارای دو بخش به نام های«مرکزی» و «خارک»، سه شهر و دو دهستان است.
جبهه ساحلی بافت قدیم بوشهر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده  است. منظره شهر آمیزه ای از رنگ های سفید، زرد و قهوه ای است.  ۱۸ اسفند، سالروز تأسیس مدرسه سعادت، روز بوشهر نام دارد.
بندر بوشهر به لحاظ موقعیت خاص خود در منطقه از نظر تجاری، واردات و صادرات کالا، وجود شرکت های بزرگ نفتی، اجرای طرح های صنعتی بزرگ مانند نیروگاه اتمی بوشهر و کشتی سازی یکی از قطب های مهم صنعتی و اقتصادی ایران به شمار می رود و این امر سبب مهاجرت نیروی کار به این شهر شده است. 
 کشاورزی، دامداری، شیلات و تا حدودی صنعت نیز از منابع دیگر اقتصادی این شهر به شمار می روند. این شهر از نظر تولید خرما یکی از شهرهای مهم ایران است و تولید خرما به همراه صید ماهی یکی از مهم ترین فعالیت های اقتصادی مردم این منطقه است.
صنایع این بندر نیز به دو بخش صنایع دستی و ماشینی تقسیم می شوند و مهم ترین آن ها را صنایع کشتی و لنج سازی، توربافی، کوزه گری و سفالگری تشکیل می دهند. 
بندر بوشهر از اولین مراکزی بود که دارای صنعت چاپ سنگی شد و بعدها در صنعت یخ سازی و برق نیز پیشرو بود. مردم این شهر از اولین مردمان ایران بودند که با نشریات و مجلات آشنا شدند.  
در بین جمعیت غیربومی اهالی کازرون، شیراز، آبادان، دشتستان، دشتی و تنگستان بیشترین درصد را نسبت به سایر غیربومی ها دارند.
در حال حاضر بیشتر ساکنان بومی شهر بوشهر دارای مذهب شیعه هستند. گویش قدیمی شهر بوشهر گونه ای از زبان فارسی است که به گویش بوشهری مشهور است.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید