بندر گز

کشور
ایران
استان
استان گلستان
موقعیت زمانی
IRDT

بندر گز

2
Few Clouds

این بندر از توابع استان گلستان است که در ۴۸کیلومتری شهر گرگان و در ۲۰کیلومتری بندر ترکمن قرار دارد، بندر گز، از شمال به خلیج گرگان‌، از جنوب به جنگل‌های زیبا و سرسبز و رشته‌‌کوه‌های البرز محدود می‌‌شود‌.

مردم این شهرستان به گویش بندر گزی از زبان مازندرانی تکلم می کنند، این منطقه دارای آب و هوای مرطوب و معتدل است.

آستان مبارک امام زاده علیرضا، جر کلباد، خرابه‌های آتشکده قدیمی، مار قلعه، قدیم قلعه،  عروس قلعه و تپه‌های باستانی از آثار تاریخی شهرستان بندر گز است،  قدیمی‌‌ترین بنای ‌‌‌بندر گز ساختمان گمرک است که در سال ۱۲۸۱ به دست مهندس‌‌های بلژیکی ساخته شد، استحکام این بنا باعث شده که پس از گذشت چندین دهه همچنان استوار باشد‌.

جنگل جهان مورا، آبشار چلم ریز، ساحل نوکنده، جنگل نرگسی، پارک جنگلی باغو و اسکله چوبی از جاذبه های گردشگری بندر گز است که مورد توجه گردشگران قرار می گیرد.

قالی ترکمن، ابریشم بافی، نمدمالی، نمازلیق، قارچین و انواع شیرینی های محلی را می توان به عنوان سوغات و صنایع دستی بندر گز معرفی کرد.

شرایط اقلیمی بندر گز باعث شده است تا این منطقه همیشه سرسبز باشد و با چشم‌انداز خیره‌کننده طبیعت خود، گردشگران را به خود جذب کند، با این حال بهترین زمان سفر به بندر گز را می‌توان فصول بهار و پاییز دانست. هوای این شهر، معتدل و مایل به گرم و مرطوب است.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید