بندرعباس

کشور
ایران
استان
استان هرمزگان
جمعیت
588,288
موقعیت زمانی
IRDT

بندرعباس

22
Few Clouds

شهر بندر عباس در شمال تنگه هرمز در جوار خلیج فارس و دریای عمان و در ارتفاع 10متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای این شهر گرم و مرطوب و دارای دو فصل با گرمای طولانی و زمستان های کوتاه و معتدل است. 
شهرستان بندرعباس دارای چهار بخش«مرکزی»، «فین»، «تخت» و «قلعه قاضی»، چهار شهر و 11 دهستان است.
بندرعباس شهری در حال توسعه و یکی از مهم ترین مراکز استراتژیکی و تجاری ایران و جهان است که به سبب موقعیت مناسب جغرافیایی و همجواری با خلیج فارس از نظر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی از اهمیت بسیاری برخوردار است. وجود امکانات عظیم نفتی، صید ماهی و مروارید و جابه جایی کالا و سرمایه در اشکال مختلف، نتایج به سزایی برای استان هرمزگان به همراه داشته و بندرعباس را به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل کرده  است. در این منطقه علاوه بر وجود معادن مختلف، صنعت فلز، کشتی سازی و صادرات و واردات کالا رونق دارد. این شهر علاوه بر جاذبه های تاریخی و فرهنگی دارای طبیعت خاص مناطق گرمسیری و ساحلی است که موجب به وجود آمدن صنایع دستی خاص این منطقه شده است.  
مردم هرمزگان و ساکن در بندرعباس از لحاظ نژادی به دو گروه تقسیم می شوند: سفیدپوستان شامل آریایی های مهاجر، اعراب و مهاجران و سیاه پوستان باقی مانده تیره پوستان بومی و سیاه پوستان مهاجر که از آفریقا و سواحل عربستان آمده اند.
زبان اکثر مردم استان گویشی از زبان فارسی است که به بندری معروف است. در این لهجه لغات عربی، بلوچی و انگلیسی وجود دارد. در بعضی از مناطق استان به زبان عربی و گویش های محلی نیز سخن می گویند. دین اکثریت مردم اسلام و پیرو مذهب تشیع و تسنن( شافعی) هستند.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید