رفتن به محتوای اصلی

بسطام

کشور
ایران
استان
استان سمنان
جمعیت
8,609
منطقه
1.3
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,408

بسطام

18
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

19°c

61%

05:05

19:05

 شهر بسطام میزبان آرامگاه بایزید بسطامی، از شناخته‌شده‌ ترین عرفای ایرانی، است و عمده‌ی شهرت خود را به این مسئله مدیون است.

بسطام شهری کوچک در هفت کیلومتری شاهرود و یکی از بخش‌های شهرستان شاهرود در استان سمنان است. فاصله‌ی این شهر از سمنان، مرکز استان، حدود ۱۹۰ کیلومتر است.

باغداری از مشاغل اصلی مردم شهر بسطام است و باغ‌های فراوانی در این شهر وجود دارند.

 این شهر از نظر جغرافیایی موقعیت قابل توجهی دارد. شهر با کوهستان و کویر احاطه شده است. نواحی شمالی بسطام مرز استان سمنان و استان گلستان است که به رشته کوه البرز می‌رسد و جزء مناطق خوش آب و هوا و سرسبز استان سمنان است. روستای ابر که در ارتفاعات قرار گرفته در شمال بسطام جای دارد و کوه شاهوار نیز در غرب این شهر جای گرفته‌است. این در حالی که پارک ملی توران که منطقه‌ای بیابانی و به نسبت خشک‌تر است در شرق این شهر قرار دارد.

شهر بسطام میزبان آثار تاریخی زیادی است. مقبره‌ی بایزید بسطامی را می‌توان مهم‌ترین بنای تاریخی بسطام دانست. بایزید بسطامی از معروف‌ترین عرفای ایران است که آرامگاه او در شهر بسطام قرار دارد. خانقاه بایزید، منار آجری، مسجد بایزید بسطامی، مسجد ایلخانی، امامزاده محمد و گنبد غازان خان (موزه عرفان شرق) بخش‌های دیگری از مجموعه تاریخی بسطام هستند. تاریخ ساخت این بناها با هم متفاوت است. مدرسه شاهرخیه نیز در نزدیکی مجموعه بایزید بسطامی قرار دارد و در دوران شاهرخ تیموری ساخته شده است. این بنا اکنون میزبان مدرسه علمیه باقر العلوم است.

برج کاشانه از دیگر جاذبه‌های گردشگری بسطام است که ارتفاعی نزدیک به 20 متر دارد. قدمت این برج به سال ۷۰۰ هجری قمری بازمی‌گردد.

موزه عرفان شرق از دیگر آثار شهر بسطام است که در سال ۱۳۸۹ در بنای گنبد غازان خان افتتاح شده است.

مسجد جامع بسطام جزء دیدنی‌ترین جاذبه‌های تاریخی این شهر است که در نزدیکی برج کاشانه قرار گرفته است. گچبری‌ها و آجرکاری‌های ظریف و زیبای این مسجد جزء ویژگی‌های بارز آن است.

منطقه‌ی قطری از جاذبه‌های گردشگری طبیعی بخش بسطام و از مناطق نمونه‌ی گردشگری روستای ابر است. این منطقه در حاشیه‌ی جنوبی رشته کوه البرز و در مرز استان سمنان با گلستان قرار دارد.

غذاهای محلی شهرستان شاهرود در بسطام نیز تهیه می‌شوند. ته‌چین شاهرودی را می‌توان معروف‌ترین غذای این منطقه دانست. «دیگی» و «یخنی» از دیگر غذاهای محلی این منطقه هستند که قطعا ارزش امتحان‌کردن دارند.

سایر مطالب
  • آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی
    آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی
  • برج کاشانه
    برج کاشانه

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.