برازجان

کشور
ایران
استان
استان بوشهر
جمعیت
95
مساحت
721
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
68

برازجان

26
Few Clouds

شهر برازجان در شمال غربی استان بوشهر، بر سر راه ارتباطی و بازرگانی شیراز به بوشهر، در ارتفاع 75 متری از سطح دریا واقع شده است. برازجان دارای دو منطقه کوهستانی و جلگه‌ ای با آب و هوای گرم و خشک، نیمه‌ بیابانی و گرمسیری است.
شهر برازجان پس از بندر بوشهر بزرگ‌ترین و معتبرترین شهر استان بوشهر به شمار می‌رود که از سابقه تاریخی و تمدنی کهنی برخوردار است. این شهر به عنوان مرکز مبارزات ضد استعماری مردم جنوب ایران در خلال جنگ جهانی اول (1914-1917م) از نقاط برجسته تاریخ معاصر محسوب می‌شود. 

دو شهرک صنعتی بزرگ برازجان،کارخانجات مهم سیمان، لوله پلی اتیلن و صنایع مرتبط با نخیلات از جمله صنایعی است که اقتصاد منطقه را تشکیل می‌دهند. برازجان قطب کشاورزی استان است که در اطراف آن مناظر زیبایی از متراکم‌ ترین نخلستان‌های ایران وجود دارد. خرما، رطب، خارَک، حصیر و محصولات بافته شده با برگ نخل، ظروف سفالی و قالی رهاوردهای مهم این شهر هستند. از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به آبشارها، کوه‌ها، نخلستان، حیوانات بومی، چشمه‌ها، اماکن زیارتی و تاریخی مانند دژها، کاروانسراها و سدها اشاره کرد.
مردم برازجان به زبان فارسی و به لهجه دشتستانی (نزدیک به لهجه لری) سخن می‌گویند. مردم این شهر مسلمان  هستند. مذهب آنان شیعه و عده‌ای نیز اهل تسنن هستند.
 

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید