باغملک

کشور
ایران
استان
استان خوزستان
جمعیت
114,443
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
711

باغملک

19
Few Clouds

باغملک در شرق استان خوزستان قرار گرفته و با داشتن آب‌ وهوای معتدل و جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی، به‌ ویژه در بهار، تابستان و پاییز میزبان گردشگران است.

این شهر در مسیر رامهرمز به ایذه قرار دارد. از شمال به ایذه و از شمال غرب به مسجد سلیمان می‌رسد. از جنوب به رامهرمز، از غرب به هفتکل و از شرق به استان چهارمحال و بختیاری راه دارد. از باغملک تا تهران ۸۲۰ کیلومتر و تا مرکز استان ۱۴۵ کیلومتر فاصله است.

باغملک در گذشته اوریه نام داشت. هنوز این نام وجود دارد و شمال شهر اوریه نامیده شده است. پس از حکمرانی اتابکان لر جانَکی نام گرفت. آثاری که از این منطقه به‌ دست آمده متعلق به دوره‌های ساسانی تا سلجوقی، اتابکان لر و صفوی است و نشان می‌دهد در دوره‌های مختلف تاریخ، این ناحیه محل سکونت بوده است. این شهر تا سال ۱۳۷۱ یکی از بخش‌های ایذه به‌شمار می‌رفت.

هم‌اکنون در باغملک اقوام مختلفی کنار هم زندگی می‌کنند که اکثریت آنها بختیاری و بهمئی هستند. باوجود طبیعت سرسبز، شغل بیشتر ساکنان آن دامپروری یا کشاورزی‌ ست. گندم، جو و انار از جمله محصولات این منطقه است. در پوشش گیاهی باغملک درخت بلوط، افرا، انار، گل‌گاوزبان و خاکشیر دیده می‌‌شود.

باغملک با داشتن دامنه‌ی سرسبز کوه‌هایش، رودخانه‌ها و آسمان پاک مقصد مناسبی برای گردشگران و طبیعت‌ گردها به‌شمار می‌رود. قلعه تل که به محمد تقی خان چهارلنگ بختیاری تعلق داشته،‌ از دوره‌ی قاجار به‌ جا مانده و معروف‌ترین جاذبه‌ گردشگری تاریخی باغملک به‌شمار می‌رود.

مال آقا روستای ییلاقی‌ ست که درختان تنومند، آب‌های جاری و طبیعت بکرش گردشگران را جذب خود می‌کند. منجنیق که هم‌اکنون خرابه‌های تاریخی در آن دیده می‌شود، آثاری از دوره‌ی ساسانی تا صفوی دارد. این‌جا هنوز می‌شود پایه‌های پل باستانی را در میان شالیزارها دید. رباط حضرت سلیمان یکی دیگر از روستاهای باغملک است، ترکیبی از شالیزار، درختان بادام و کوهستان.

در ۴۵ کیلومتری شهر و میان کوه‌های برف‌گیر بارنگون، بقعه‌ی امام‌زاده عبدالله معروف به شاه منگشت قرار گرفته است که در نیمه‌ی اول سال گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند.

در منطقه‌ی کوهستانی رودنو که محلی‌ها به آن گردگی می‌گویند و کوهنوردها در فصل گرما به آن می‌روند، نقش برجسته‌های تاریخی رودنو قرار دارند. کوشک ارغوانی و کوشک دالخونی که در دوره اتابکان لر ساخته شده‌اند، از دیگر دیدنی‌های این شهرند.

آداب و رسوم بختیاری‌ها هنوز در باغملک پرطرفدار است؛ رسم‌هایی مثل چوب‌بازی در مراسم عروسی و اجرای موسیقی بختیاری که برای عروسی و عزا سبک خاص خود را دارد. همچنین در این منطقه نقالی و شاهنامه‌خوانی به‌ ویژه در شب یلدا و نوروز رواج دارد. شاهنامه به هفت لشکر هم معروف است و به شاهنامه‌ خوانی، هفت‌ لشکرخوانی هم می‌گویند.

کباب بختیاری، شله دوغی،‌ ته شیری با روغن محلی، دوپل که نوعی پلو همراه دوغ است، اوتماته، اوپیازی، توله و کنگر ازجمله غذاهای محلی متداول در باغملک به‌ حساب می‌آیند. عسل، برنج چَمپا، انار،‌ رب انار، کلخونگ،‌ کشک، دوغ و چوقا سوغات باغملک هستند.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید