آمل

کشور
ایران
استان
استان مازندران
موقعیت زمانی
IRDT

آمل

0
Few Clouds

آمل در مرکز استان مازندران قرار دارد، شهر آمل با سابقه چندین هزار ساله و با دارا بودن صدها جاذبه تاریخی، گردشگری، طبیعی و زیارتی، یکی از نزدیکترین شهرهای شمال کشور به پایتخت محسوب می‌شود.

آمل در جلگهٔ مازندران و در دوسوی رود هراز با ارتفاع ۷۶ متر از سطح دریا در ۵۲ درجه و ۲۱ دقیقه طول شرقی و ۲۶ درجه و ۲۵ دقیقه عرض شمالی، واقع شده است.

آمل آب و هوایی معتدل دارد و با توجه به این ویژگی، تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد و مرطوب از خصوصیات آب و هوایی این شهر است.

زبان مردم این منطقه زبان طبرستانی یا همان طبری (مازنی) است، آمل اولین مرکز حکومت شیعه دوازده امامی قلمداد می‌شود و به همین دلیل به پایتخت علویان مشهور و معروف شده است.

این شهر دارای جاذبه های تاریخی از جمله آتشکده آمل، پل دوازده چشمه، مسجد جامع آمل و موزه تاریخ آمل است، همچنین در کنار این جاذبه ها، آمل دارای جاذبه های طبیعی بسیار متنوع و زیبایی است.

از سوغات و صنایع دستی شهر آمل می توان به سفال، منبت، گلیم و معرق اشاره کرد همچنین عسل طبیعی از قله دماوند و منطقه لار، گردو، شیرینی‌های محلی مانند آب‌دندان، ساقه عروس، نان کوهی، سیب، کیوی، گیلاس و آلبالوی لاریجان، ترشی، زیتون، ماهی، برنج و مرکبات برای گردشگران این شهر آشناست.

شهر آمل با توجه به تاریخ و سابقه کهن، دارای میراث معنوی و ناملموس بسیاری است که به وسیله مردم این منطقه حفظ شده است، رسم سنتی عیارگیران آمل یکی از مواریثی است که در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده و در شهر آمل اجرا می شود.

 


افزودن دیدگاه جدید