رفتن به محتوای اصلی

آبدانان

کشور
ایران
استان
استان ایلام
جمعیت
22,901
منطقه
2391
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
881

آبدانان

28
آسمان صاف

آسمان صاف

27°c

15%

06:05

20:05

آبدانان یکی از شهرهای مهم استان ایلام و مرکز شهرستان آبدانان است. این شهر به طبیعت بکر، خاک حاصلخیز و جاذبه‌های باستانی شهرت دارد. آبدانان در دامنه جنوبی کبیرکوه و در دره‌ی رودخانه‌ی آبدانان واقع شده است. دره‌شهر از شمال‌شرقی، بخش میمه دهلران از شمال، دهلران از غرب و اندیمشک از جنوب در همسایگی این شهر قرار گرفته‌اند.

آبدانان تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد و تقریبا در ۲۰ روز از فصل زمستان یخ‌بندان و در ۲۰ روز از فصل تابستان، آب‌وهوای بسیار گرم تابستانی را تجربه می‌کند. به دلیل وجود آب کافی و خاک حاصل‌خیز، بهار زیباترین و بهترین فصل سفر به این منطقه است.

آبدانان در سال ۱۳۷۴ به طور رسمی از دره‌شهر جدا و به عنوان یک شهرستان مستقل در تقسیمات کشوری ثبت شد.

با وجود آن‌که آبدانان دارای معادن عظیم نفت، گاز، گوگرد و چشمه‌های آب‌گرم است، بهره‌برداری چندانی از این منابع صورت نگرفته است و هم‌اینک مهم‌ترین صنعت مردم منظقه کشاورزی و پرورش دام است.

مقاصد گردشگری آبدانان شامل جاذبه‌های تاریخی و طبیعی است. قلعه هزاردر، پشت‌قلعه، قلعه هزارانی، بقایای شهر باستانی جولیان (یا به زبان محلی ژیلیو)، مجموعه تاریخی پنج‌برادر مورموری، شهر تاریخی تلور و شهر تاریخی سراب از مهم‌ترین مقاصد تاریخی و باستانی این شهر است. هم‌چنین دریاچه دوقلوی سیاه‌گاو(سیاگ‌او)، آبشار ماهوته، غار مژاره، منطقه توریستی چم‌چالان و تفرجگاه طبیعی دینارکوه جاذبه‌های طبیعی آن را تشکیل می‌دهند.

موقعیت مکانی این شهر و قرارگرفتن در دره‌ی میان دو کوه دینارکوه و کبیرکوه، راه‌های ارتباطی آبدانان به مناطق اطراف و مرکز کشور را با دشواری روبه‌رو کرده است. مهم‌ترین راه ارتباطی آبدانان با مناطق اطراف، مسیر آبدانان به دره‌شهر است که با وجود پرپیچ‌وخم بودن، در فصل بهار با مناظر زیبا و بکر به یکی از مقاصد گردشگری این شهر تبدیل شده است.

این موقعیت مکانی خاص و دشواری راه‌های ارتباطی، البته جذابیت‌هایی نیز برای منطقه به همراه داشته است که از آن جمله می‌توان به طبیعت بکر و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی، پسته کوهی، زالزالک، انجیر کوهی و گیلاس وحشی اشاره کرد.

جمعیت اصلی این شهر را اقوام «لر» و «لک» تشکیل می‌دهند که شغل بیشتر آنها کشاورزی و دام‌داری و مذهب آنها شیعه‌ی جعفری‌ است.

طبیعت آبدانان پوشیده از درختان پسته‌ی کوهی‌ است که در زبان محلی «بَنه» نامیده می‌شود و از خوراکی‌هایی است که مسافران به عنوان سوغات از این شهر تهیه می‌کنند. گیوه، گلیم، عسل کوهی، شیرینی‌ها و نان‌های محلی و ترخینه از دیگر سوغاتی‌های آبدانان است.

سایر مطالب
  • دریاچه دوقلو سیاه گاو
    دریاچه دوقلو سیاه گاو
  • ایلام
    ایلام

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.