آبادان

کشور
ایران
استان
استان خوزستان
جمعیت
232,000
مساحت
2,796
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1

آبادان

24
Few Clouds

آبادان در جنوب غربی استان خوزستان و در ارتفاع دو متری از سطح دریا واقع شده است. آبادان شبه جزیره ای است که از جانب شمال به رودخانه بَهمَنشیر و شهرستان های شادگان و خرمشهر، از شرق نیز به رودخانه بهمنشیر و شهرستان بندر ماهشهر، از غرب به اَروندرود (هَمریزش رودهای دِجله، فُرات، کارون) و مرز کشور عراق و از جنوب به خلیج فارس محدود شده است. این شهر دارای آب و هوای گرم و مرطوب است.
شهرستان آبادان دارای دو بخش «اروندکِنار» و «مرکزی»، سه شهر«اروندکنار»، «آبادان» و «چوئبده» و شش دهستان است.
آبادان پس از اهواز یکی از مهم ترین شهرهای استان است. این شهر یکی از زیباترین و خاطره‌انگیزترین شهرهای ایران قبل از حمله کشور عراق به ایران به ‌شمار می‌رفت و با آغاز جنگ هشت ساله ایران و عراق در سال 1359 هجری شمسی مورد حملات گسترده دشمن قرار گرفت و پس از ویرانی‌های فراوان و عملیات بزرگ ثامن الائمه از محاصره آزاد شد.

اقتصاد این منطقه بر پایه صنعت نفت و پالایشگاه نفت آبادان (اولین تصفیه خانه نفت ایران و یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های صادرکننده نفت در جهان)، پتروشیمی و منطقه آزادِ اروند (شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) به علت هم‌جواری با کشورهای عراق و کویت، با داشتن ظرفیت حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی پس از منطقه آزاد ماکو و قشم بزرگ‌ترین منطقه آزاد ایران به شمار می‌رود و فعالیت های تجاری، صنعتی، گردشگری، بازرگانی و ترانزیت در آن جریان دارد)، گمرگ، اداره بندر و کشتیرانی، شهرک صنعتی (صنایعی نظیر قطعات بتنی، لوله های پلی اتیلن، شناورسازی، صنایع غذایی، لوازم خانگی، تولید مصالح ساختمانی وغیره )، فرودگاه بین‌المللی، صید و صیادی، صنایع دستی (جاروهای بافته شده با برگ درخت خرما (سعف) و تولیدات بافته شده از لیف و خوشه «پَنگ» این درخت وحصیربافی)، صنایع دریایی  (توربافی و ساخت وسایل تزئینی از صدف)، احرام بافی، قالیبافی، گلیم بافی، سفالگری وغیره) و ورزش (فوتبال) قرار گرفته است. خرما (بیشترین تولید در سطح استان)، ادویه، ماهی و میگو از مهم ترین سوغات این شهر به شمار می روند.
زبان بیشتر مردم آبادان فارسی است و زبان های عربی و لُری نیز در این منطقه رایج است. مردم آبادان اغلب مسلمان و شیعه مذهب هستند.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید