پل طبیعت تهران

پل طبیعت تهران

تهران

پل طبیعت تهران

15
Few Clouds

در سالهای اخیر پلی مدرن و زیبا تبدیل به یکی از نمادهای شهری پایتخت ایران شده است. پل طبیعت با ساختاری منحصربه‎فرد، بر روی اتوبان مدرس واقع شده و دو بوستان بزرگ و مشهور تهران، یعنی بوستان آب و آتش و پارک طالقانی را به هم مربوط می‎کند.

پل طبیعت تهران در دو طبقه طراحی شده و به‎ عنوان یکی از بزرگ‎ترین پلهای غیر خودرویی به شمار می‎آید که در دوران معاصر در ایران و در اراضی عباس‎آباد ساخته شده است.

اراضی عباس‎آباد بخشی از مناطق 3 و 6 تهران به شمار می‎روند که بخش اعظم آن‎ها به فضاهای فرهنگی و تفریحی از جمله موزه‎ها، باغ موزه‎ها و کتابخانه‎ها اختصاص دارد.

پل طبیعت تهران حدود 270 متر طول دارد و بنا بر آن‎چه سازندگان آن می‎گویند، طراحی مرتبط با ماندگاری و دوام حضور افراد بر روی آن دارد. به همین سبب است که فضای سبز، پوشش گیاهی زیبا و مدرن و همچنین نیمکت‎های موجود در سرتاسر مسیر تعبیه شده است.

علاوه بر تمامی این‎ها، وجود کافه‎ها و رستوران‎ها منجر شده تا بازدیدکنندگان بهره بیشتری از چشم‎انداز پل بر فراز اتوبان، به خصوص در شب ببرند.

سازه پل از دو سکو تشکیل شده که بر روی سه پایه استوار گشته است. مسیر پل دارای انحنا است به این شکل که هنگام راه رفتن روی آن، پرسپکتیو رایج بر روی پل‎ها به چشم نمی‎آید و همین موضوع حس ماندن روی پل را بیشتر به گردشگر القا می‎کند.

جالب است بدانید که وجود پوشش گیاهی انبوه در هر دو بوستان اطراف پل، سازندگان را بر آن داشت که بخش‎هایی را که دارای درختان کم‎تری هستند را برای ساخت پایه‎های آن در نظر بگیرند. همچنین نقاط ابتدایی و انتهایی پل در مکان‎هایی تعبیه شده‎اند تا کم‎‎ترین آسیب را به پوشش گیاهی وارد آورند.

سازه پل طبیعت در دو طبقه طراحی شده که روی ستون‎های آن، طبقه سومی هم به چشم می‎آید. هر سه طبقه پل توسط پله‎ها و سطوح شیب دار به هم مرتبط هستند و رفت و آمد روی آن‎ها در جریان است. طبقه سوم معمولاً پاتوق کسانی است که قصد دارند مدت زمان زیادی را بر روی پل سپری کنند.

سطح یا طبقه دوم پل در واقع همانی است که ابتدا و انتهای آن به بوستان‎های آب و آتش و طالقانی منتهی می‎شود و شلوغ‎ترین بخش پل به حساب می‎آید.

سازه اصلی پل را فولاد تشکیل میدهد و سطح پیاده ‎روی آن از چوبی به نام «رزیستا» پوشانده شده است. این پوشش که ظاهری شبیه به چوب دارد، اما استحکام و دوام آن بیشتر از چوب معمولی است.


افزودن دیدگاه جدید