ناژوان

ناژوان

اصفهان

ناژوان

20
Few Clouds

کناره‌های زاینده رود از گذشته طبیعتی سحرانگیز وخیره کننده داشته است و علی‌رغم دخالت‌ها و بی‌سیلقگی‌های انسان همچنان در زیبایی بی نقصش پافشاری می‌کند. از بقایای این طببیعت بهشت گون، پارک جنگلی ناژوان در قسمت غربی شهر است. جنگل‌های طبیعی در دو جبهه طرفین رودخانه که به مرور به باغ و کشتزار مبدل گشته‌اند شما را حیرت زده خواهد کرد و البته سر سبزی طبیعی و دست ساز با هم ترکیب شده‌اند که در نوع خود بی نظیر است. 

در گذشته برای دسترسی به ناژوان راهی خاکی از میان درختان بلند نزدیک به‌هم و سر به فلک کشیده وجود داشت که مانند دیواری در دو طرف راه مردم را به این طبیعت بکر هدایت می‌کرد، همچنین پلی موقت و بسیار باریک برای ارتباط دو طرف رودخانه وجود داشت. اکنون جاده خاکی تبدیل به خیابانی آسفالته شده که در نتیجه رفت و آمد با اتومبیل و دسترسی آسانتر، آرام آرام درختان نزدیک جاده عقب نشینی کرده و زمینی بایر به جای مانده و دیگر خبری از دالان درختی نیست. پل کوچک نیز جای خود را به پلی بزرگ و مدرن داده است. ولی به‌رغم همه عوامل تخریب‌گر این منطقه توانسته کلنی سبز خود را تا حدی حفظ کند و همچنان درختان بید مجنون در کرانه رودخانه، سایه خود را بر آب رودخانه می‌افکنند تا با نیلگون آسمان درآمیزند. درختان سر به فلک کشیده که همچنان در نوازش باد تن‌نازی می‌کنند و آسمان که پرندگان را در بی‌انتهای خود می‌برد شما را با گونه دیگری از طبیعت آشنا می‌کند و روح افزایی بوی عطر دلپذیر گل‌های سرخ و شبو و سیبری و صیفی‌ها حس و حال متفاوتی در شما می‌انگیزد. صدای باد، باران و چکاوکان، رقص آب و درختان محسور کننده است و خورشید نوازشگر. ناژوان شما را بار دیگر به دامن طبیعت می‌برد. نام ناژوان از درخت ناژ که در این ناحیه به‌صورت انبوه بود و "وان"  به معنب جا و مکان گرفته شده است. در اینجا وجود درختان انبوه کنار رودخانه سبب جابه‌جایی لایه‌های جو و ایجاد رطوبت هوا و به‌وجود آمدن دمای پائین‌تر نسبت به دیگر مناطق می‌شود که اکسیژن زیاد و هوایی معتدل ایجاد می‌کند. 

در ناژوان ابتدا سعی بر حفظ بافت بکر بود و در همین راستا طرح باغ پرندگان ایجاد شد که با تورکشی قسمتی از ناژوان گونه‌های متنوع پرندگان در آنجا رها شدند و تحرک و روح بیشتری به این فضا داده شد. اکنون طاووس و قرقاول‌ها هم همراه زیبای‌های ناژوان شدند. به تدریج با مراجعات بیشتر و توریستی شدن، نیاز به امکانات بیشتری بود و طرح‌های خدماتی  تفریحی اضافه شد که چهره ناژوان را تغییر داد و بافت آن از حالت جنگلی-کشتزاری خارج شد. ولی هنوز هم ناژوان جذابیت‌های خود  را دارد و می‌توان از اکواریوم زیرآب و موزه صدف، باغ خزندگان، باغ پروانه‌ها و امکانات تفریحی، رفاهی و ورزشی همچون دوچرخه سواری در مسیرهای جنگلی، اسب سواری ساحل زاینده رور، قایق سواری در رودخانه، تله استیژ فراز جنگل، باغ بانوان، پارک آب، شهربازی بهره برد. آسیاب‌های آبی ناژوان هم که از نیروی آب رودخانه تامین می‌شوند از جاذبه‌های ناژوان هستند که اکنون تعداد کمی از آنها موجود و در حال انهدام هستند. همچنین کوچه باغ‌های نمناک تودرتو، بازارهای فصلی از محصولات اهالی نیز به جذابیت‌های ناژوان افزوده است. در قسمت خدماتی فرهنگی ناژوان می‌توان از محصولات بومی شهر اصفهان مانند هنرها، صنایع دستی و بافت های سنتی و انواع غذاها شیرینی‌ها و تلنقلات استفاده کرد.

 


افزودن دیدگاه جدید