موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان

موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان

اصفهان (شهر جهانی صنایع دستی)

موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان

29
Few Clouds

موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان در بافت تاریخی شهر واقع در خیابان استانداری، در پشت کاخ عالی­ قاپو و در نزدیکـی بـاغ زیبـای چهلستون در مجاورت موزه­ ی هنرهای تزئینی و موزه ­ی منابع طبیعی اصفهان و روبه ­روی دانشکده­ی هنر اصفهان در هیئت ساختمانی از دوران صفوی به چشم می­خوردکه امروزه به­ عنوان موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان از آن یاد می ­شود.

این بنا در اوایل قرن یازدهم هجری، مقارن با سلطنت شاه عباس اول به ­عنوان یکی از بناهای مجموعه­ ی دولتخانه صفوی بنیان نهاده شد و با توجه به کلمه رکیب­ خانه مشخص می‌شود که این عمارت محل نگهداری لوازم سوارکاری و یراق آلات اصطبل دولتی بوده است. بعد از پایان حکومت صفویه عمارت رکیب­ خانه متروک و بعدها در عصر قاجار به دستور حاج محمد حسین خان صدر اصفهانی صدر اعظمِ  فتحعلی­شاه مجددا احیاء شد.

در دوره ­ی حکومت مسعود میرزا ظل­السلطان بعد از انجام تعمیرات و الحاقاتی این بنا به­ عنوان محل زندگی این حاکم تعیین شد و در دوران پهلوی اداره ­ی آمار و ثبت احوال اصفهان در این محل استقرار یافت و تغییراتی در ساختمان و مخصوصاً در بخش غربی آن صورت گرفت. با انتقال استانداری اصفهان به محل جدید این عمارت که تقریباً مخروبه شده بود به همت شهرداری اصفهان مرمت و در بعضی موارد بازسازی کامل شد و به موزه­ ی هنرهای معاصر اصفهان تبدیل شد. در اسفند ماه سال ۱۳۷۳ از این مکان رسماً بهره‌ برداری شد.

این گنجینه با فضایی به مساحت ۲۶۰۰ متر مربع و حدود ۱۲۰۰ متر فضای نمایشگاهی با دربرگرفتن هفت بخش دائمی، کتابخانه، امور اداری و سالن اجتماعات آغاز به کار کرد. هفت بخش نمایشی این موزه عبارت است از: بخش خط و کتابت، آثار لاکی و روغنی، دست‌بافته‌ها و رودوزی‌های سنتی، نگارگری، آثار فلزی، آبگینه، سفال و چینی، آثار چوبی. نخستین بخش موزه­ ی هنرهای تزئینی، متبرک و مزین به مجموعه‌ای از قطعات، اوراق و مجلدات قرآن کریم، محمد مومن ابهری، احادیث، کتب ادعیه  و اشعار است که در طراز یزدی، شفیع تبریزی، میرعماد و دخترش گوهرشاد به نمایش گذاشته شده است. از فعالیت‌های موزه می‌توان به برپایی نمایشگا‌ه‌های هنری در سطوح استانی، ملی و بین‌المللی، برگزاری جلسات سخنرانی و سمینارهای تخصصی در ارتباط با رشته‌های مختلف هنری، جمع‌آوری، حفظ، مرمت، و نمایش آثار هنری نفیس، آشنا کردن مردم و هنرمندان با هنرهای معاصر، تحقیق و پژوهش در زمینه‌‌های هنری و فراهم کردن محلی مناسب برای جامعه ­ی هنرمندان اشاره کرد. موزه دارای کتابخانه تخصصی است و به­طور متوسط حدود 1500 جلد کتاب هنر دارد.


افزودن دیدگاه جدید