دشت کالپوش

دشت کالپوش

سمنان

دشت کالپوش

31

استان سمنان مناطقی با اقلیم مختلف را در خود جای داده است؛ از بخش‌های کویری گرفته تا کوه‌های بلند و بخش‌های سردسیر. این مسئله به تنوع جاذبه‌های گردشگری طبیعی در این استان کمک زیادی کرده است. دشت کالپوش یکی از این جاذبه‌هاست که هر سال در فصل بهار و تابستان میزبان بسیاری از علاقه‌مندان به طبیعت است.

دشت کالپوش در شمال شهرستان میامی قرار دارد. منطقه‌ای سرسبز که دو بار در سال رنگ و رویی خاص به خود می‌گیرد. هر سال از اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد دشت کالپوش پوشیده از گل‌های شقایق می‌شود و مناظری شگفت‌انگیزی را می‌توان در این منطقه نظاره کرد.

حدود سه ماه پس از رویش گل‌های شقایق در دشت کالپوش، اما این بار این دشت زردپوش می‌شود. به بار نشستن گل‌های آفتابگردان در ماه شهریور این فصل از سال را نیز به فرصتی عالی برای بازدید از دشت کالپوش تبدیل می‌کند. آفتابگردان از محصولات کشاورزی مهم دشت کالپوش است و اگر در حوالی شهریور به این منطقه سفر کنید از دیدن تعداد زیاد مزارع گل‌ آفتابگردان شگفت‌زده خواهید شد.

اما این‌ها تنها جاذبه‌های گردشگری این منطقه نیستند. در منطقه‌ی کالپوش می‌توانید از جنگل دشت شاد و جنگل و آبشار نام نیک نیز بازدید کنید.

سرسبزی دشت کالپوش در فصل بهار فرصت مناسبی را برای سفر به این منطقه ایجاد می‌کند. به خصوص اگر طوری برنامه‌ریزی کنید تا در زمان رویش گل‌های شقایق در منطقه حضور داشته باشید. حوالی ماه شهریور نیز زمان مناسبی برای سفر به این منطقه است تا بتوانید از دشت‌های پوشیده از گل‌های آفتابگردان بازدید کنید. هر چند که آب و هوا در این فصل نسبت به بهار گرم‌تر است.

برای سفر به دشت کالپوش باید وارد جاده‌ی تهران مشهد شوید و پس از گذشتن از شاهرود و رسیدن به شهر میامی به سمت شمال بروید. فاصله‌ی دشت کالپوش از شاهرود حدود ۲۰۰ کیلومتر است. البته راه دیگری نیز برای سفر به این منطقه وجود دارد و از مسیر گرگان نیز می‌توانید به دشت کالپوش سفر کنید. این مسیر راه شما را برای رسیدن به کالپوش دور می‌کند اما نسبت به جاده‌ی بیابانی تهران-مشهد سرسبزتر و جذاب‌تر است.

در بازدید از دشت کالپوش، مراقب باشید به مزارع آسیب نرسانید و باعث رنجش کشاورزان منطقه نشوید.


افزودن دیدگاه جدید