رفتن به محتوای اصلی
گِل فشان تَنگ

گِل فشان تَنگ

گِل فشان تَنگ

25
آسمان صاف

آسمان صاف

26°c

23%

05:11

16:11

گِل‌فِشان پدیده‌ای طبیعی است که طی آن گل ‌ولای از زیر زمین به سطح زمین می‌ جوشد و شکلی ماهوری به خود می‌گیرد. چشمه ‌های گل ‌فشان کُنارک در زمینی مسطح بر روی سه تپه كوچك قرار دارند كه يكي از آنها فعّال و شبيه آتشفشان است و بقيه به صورت غيرفعال درآمده‌اند.

این پدیده مهم‌ترین گل فشان قسمت مرکزی کرانه بلوچستان بوده و به «ناپگ» موسوم است و بر اثر یکی از عوامل مهم مورفولوژیکی به‌وجود آمده و بیانگر فعالیت های تکتونیکی منطقه است. مورفولوژی مطالعه اشکال مختلف طبیعی در سطح زمین است و تکتونیکس یکی از شاخه‌های زمین‌شناسی است که به مطالعه تغییرشکل پوسته زمین بر اثر تنش‌ ها و کرنش‌ های وارده در طول دوران‌های مختلف زمین‌شناسی می‌ پردازد. گِل خروجی از این تپه از جنس رس و مارن، فشرده، سرد و به رنگ خاکستری است.

این گل به همراه گاز با صدای بلند شبيه به ترکيدن يک حباب از چاله خارج شده و بر روی شیبی سرازیر می ‌شود که پیشتر از جاری شدن گل ایجاد شده است. دوره تناوب اين پديده نادر و زيبا ده تا پانزده دقيقه و با لرزش خاك همراه است. اطراف اين کوه را بيابانی وسيع فرا گرفته که ظاهراً همچون خود کوه ماحصل اتفاقاتی درون زمين است.

همبستگی اين عارضه زمين‌شناسی با منابع نفت و گاز آن را به پديده‌ای خاص تبديل كرده است. گاز این گل فشان‌ها از متان، دی اکسیدکربن، نیتروژن و مونوکسید کربن تشکیل می شود. در مواردی نظیر سفال سازی، کوزه گری، بهره برداری از گاز، گردشگری، گل درمانی و غیره از گل‌ فشان بهره گرفته می‌شود. در حال حاضر امکاناتی در مسیر رسیدن به این جاذبه گردشگری جهت رفاه حال بازدید کنندگان مهیّا شده است.


 

برچسب‌ها


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.