رفتن به محتوای اصلی
 گُل یا پوچ

گُل یا پوچ

گُل یا پوچ

16

بازی پرهیجان و شیرین گُل یا پوچ یکی از بازی های جذاب محلی است که سالیان بسیاری است در بین خانواده ها و یا جمع های گروهی برای سرگرمی و افزایش سطح دقت و هوشیاری افراد در اوقات فراغت در تمامی مناطق ایران با اسامی و ترفندهای مختلف اجرا می شود. این بازی مفرح بدون محدودیت از نظر تعداد افراد شرکت کننده، سن و جنسیت هم به‌ صورت دو نفره و هم به صورت گروهی در حالت نشسته و یا ایستاده انجام شده و نیازمند مکان و موقعیت خاصی نیست.
افراد شرکت ‌کننده در این بازی به دو گروه تقسيم شده و سَرگروه ها شرايط بازي را نظیر حد نصاب امتياز، امتیازات هر حرکت، يك سَره گرفتنِ گُل (شی كوچكی که درون یک مشت جا شود را اصطلاحاً گل می نامند)، خطاها، جریمه و پاداش بازی مشخص می‌ کنند. گروه شروع ‌کننده ی بازی به قید قرعه تعیین می شود. افراد هر گروه کنار هم و افراد دو گروه مقابل هم قرار می گیرند. سرگروه آغازکننده ی بازی به سر گروه مقابل پيشنهاد مي كند كه گل را در مقابل چند امتياز مي خواهند و به اصطلاح پیشنهاد فروش گل را در مقابل تعداد امتیاز دریافتی می دهد. بنا بر انتخاب گروه مقابل، اگر به گروه آغازکننده امتیاز داده و در عوض گل را دریافت کند مي تواند با انجام بازی و در اختیار داشتن گل موفق به دریافت امتياز شوند. 
افراد گروه آغازکننده در حالی که گروه مقابل به دستان آن ‌ها دید نداشته باشند و متوجه حرکات آن ها نشوند دور هم و یا کنار هم قرار گرفته و هر دو دستان خود را به دستان بقیه ی اعضای گروه نزدیک کرده و سرگروه صاحبِ گل، گل را به صورت پنهانی و با حرکات نمایشی در يكي از دست ها قرار می ‌دهد. پس از آن همه ی اعضای گروه مشت های بسته ی خود را در مقابل ديد گروه مقابل قرار مي دهند و گاه با ایجاد سر و صدا سعی در از بین بردن تمرکز گروه مقابل و گمراه کردن آنان می کنند. نفرات گروه مقابل با كنجكاوي و دقت و هوشياري از حركت دست سرگروه و اعضا، نگاه ها، حالات چهره ها سعی در حدس زدن و یافتن گل در یکی از مشت‌ها می کنند. بنا بر حدس گروه مقابل، دست هاي مشكوك به داشتن گل را كنار گذاشته و بقيه ی مشت‌ ها را يكي يكي با گفتن واژه ی پوچ يا خالي باز کرده و کنار مي گذارند و به اين ترتيب به کشف دستی که گل درون مشتش است نزديك تر مي‌شوند. چنانچه موفق به پیدا کردن گل شوند با كسب يك امتياز صاحب گل شده و آنان در دور بعد شروع کننده ی بازی می ‌شوند و چنانچه نتوانند گل را در دستان گروه مقابل پیدا کنند، گروهی که گل را در اختیار داشت با کسب يك امتياز مجدداً گل را ميان دست های خود جابه جا خواهد كرد. اگر گروه مقابل در ابتدای بازی اطمینان پیدا کند که گل در کدام مشت قرار دارد، مي توانند با يك سَره گرفتن گل، دو امتياز بگيرند و چنانچه به اشتباه حدس بزنند بنا به قرارداد تعیین ‌شده یک يا دو امتياز را از دست مي دهند¬. گل بازي آخر (گرفتن آخرین امتیاز تعیین شده، معمولاً 21) را شاه گل می‌ نامند و هر گروهی كه مي خواهد شاه گل را بگيرد، بايد با اشاره به دستي که احتمال مي دهد گل در آن باشد سه مرتبه جملة «شاه گل بازي 21را بده» را تكرار کند و اگر درست حدس زده باشد و شاه گل را بگيرد، گروه مقابل امتیازش را از صفر شروع کرده و بازي از ابتدا پی گرفته می ‌شود.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.