گور دختر

گور دختر

دشتستان

گور دختر

15
Few Clouds

بنای مشهور به گوردختر آرامگاهی مشابه به آرامگاه کوروش کبیر در مقیاس کوچک است که در ارتفاعات شرقیِ تنگ ارم و در ارتفاع 1130متری سطح دریا  در شهرستان دشتستان  از توابع استان بوشهر واقع شده است.

تاریخ ساخت این بنا به سده ششم قبل از میلاد به دوران هخامنشیان باز می گردد. گور دختر به تعبیری نسخه اول آرامگاه کوروش است. با توجه به نبود هیچ گونه سنگ نبشته یا سنگ‌نگاره ای بر روی بنای گور دختر، نظریات مختلفی در خصوص انتصاب این بنا به آرامگاه کوروش کوچک (پسر داریوش دوم)، چیش پیش یا کوروش اول (جد کوروش کبیر)، آتوسا (دختر کوروش)، ماندانا (مادر کوروش) و یا خواهر کوروش بزرگ وجود دارد.

بنای گوردختر از 24 قطعه سنگ در ابعاد مختلف و به شکل مکعب مستطیل ساخته شده است. ساختمان زیگوراتی این آرامگاه که بر روی سکوئی سنگی ساخته شده است شامل سه سکوی سنگی پله ای شکل، اتاق تدفین با سقف خَرپشته‌ای و یک ورودی در جهت شمال شرقی می ‌شود. در درون اتاقک بنا حوضچه‌ای کوچک و بر بالای این مقبره یک فرورفتگی شبیه به یک قاب وجود دارد که احتمالاً جایگاه قرارگرفتن یک کتیبه بوده ‌است.

در ساخت این بنا هیچگونه ملاتی به کار نرفته و قطعات سنگی با بست های آهنی به یکدیگر متصل شده اند. در کنار این مقبره بقایای کاخ اردشیر ساسانی دیده می شود. گور دختر در میانه دهه ۱۳۸۰ مورد مرمت قرار گرفت. 


افزودن دیدگاه جدید