گنبد جهانی سلطانیه تا غار کتله خور

گنبد جهانی سلطانیه تا غار کتله خور

زنجان (شهر جهانی ملیله)

گنبد جهانی سلطانیه تا غار کتله خور

22

شهرهای مسیر: سلطانیه، قیدار و گرماب

شروع این سفر می‌تواند از قزوین یا زنجان باشد. هرچند هر کدام از این دو شهر، جاذبه‌های گردشگری زیادی را در خود دارند ولی در این پیشنهاد سفر، از بیان آن‌ها صرف نظر می‌کنیم و از اولین مکان دیدنی مسیر شروع می‌کنیم.

اولین مکانی که بازدید خواهید کرد یکی از بناهای فاخر ایران است با نام گنبد سلطانیه. این گنبد به عنوان هفتمین اثر ثبت‌شده ایران در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو شناخته می‌شود. برای بازدید از این گنبد هفتصد ساله باید در اتوبان قزوین زنجان و در فاصله حدود 30 کیلومتری زنجان، از خروجی جنوبی، تابلوهای شهر سلطانیه را دنبال کنید.

از آنجایی که گنبد سلطانیه یکی از آثار جهانی ایران است، خوشبختانه امکانات گردشگری نسبتا مناسبی در اطراف آن وجود دارد. پس از بازدید از این گنبد آجری عظیم و در فاصله حدود 17 کیلومتری آن، با از عبور از روستای ویَر، به جاده‌ای ناهموار ولی کوتاه می‌رسید که شما را به معبد اژدها می‌رساند! معمولا با دیدن اژدها یاد چین و کشورهای جنوب شرقی آسیا می‌افتیم اما این بار شما در روستای «داش کَسَن» با تمثالی از اژدها روبرو می‌شوید.

به جاده اصلی بازگشته و در جهت جنوب به سمت شهر قیدار روانه شوید. پس از زیارت آرامگاه قیدار نبی، راهی شهر گرماب شده و در آبگرم گرماب، تنی به آب زده و استراحتی کوتاه داشته باشید. غار کتله‌خور در نزدیکی گرماب و با جاده دسترسی مناسب، مقصد پایانی است.

کتله خور یکی از زیباترین غارهای آهکی ایران است که بخش ابتدایی آن آمادگی پذیرایی از گردشگران را دارد. از زیباترین قسمت‌های غار کتله‌خور کیک سقفی و شکلی شبیه به قارچ است و البته اشکال زیبای دیگری که در دیواره‌ها و سقف غار شکل گرفته است.

چکیده‌ها و چکنده‌های بسیار زیبایی در طول غار کتله‌خور دیده می‌شود که متاسفانه بخشی از آن‌ها توسط بازدیدکنندگان آسیب دیده است.

برای بازدید از غار حتما لباس گرم به همراه داشته باشید چرا که هوای درون غار حتی در فصل تابستان بسیار خنک است و رطوبت آن باعث می‌شود احساس سرما کنید. ناگفته نماند که اجازه پیمایش کامل غار فقط به غارنوردان حرفه‌ای و با کسب مجوز از قبل داده می‌شود.


افزودن دیدگاه جدید