رفتن به محتوای اصلی
گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه حیران

25
آسمان صاف

آسمان صاف

21°c

56%

07:09

19:09

گردنه‎ حیران، بخشی از مسیر آستارا به اردبیل است که با چشم‎اندازهای زیبا و بدیع، خود تبدیل به مقصدی برای مسافران این خطه شده است. این گردنه نام خود را از روستایی که در سی کیلومتری شهر آستارا قرار دارد گرفته است. کوه‎های سبز و مه گرفته از جمله مناظر آشنای گردنه حیران برای گردشگران است.

یکی از ویژگی های این گردنه وجود چشم‎اندازی وسیع از جنگل‎های انبوه هیرکانی است که در نزدیکی مرز ایران با کشور آذربایجان قرار دارد. به‎ طوری‎ که از یک سوی جاده، جنگلی انبوه و متعلق به پارک ملی هیرکان به چشم می‎آید. این پارک ملی با وسعتی بیش از چهل هکتار در سال 2004 میلادی توسط ریاست جمهوری آذربایجان گشایش یافت تا به عنوان یک منبع غنی از گیاهان و جانوران مورد توجه و پژوهش قرار گیرد.

اما محبوبیت گردنه حیران تنها محدود به چشم‎اندازهای مه گرفته آن نیست. در سال‎های اخیر دهکده‎ای توریستی در این منطقه راه‎اندازی شده است. یکی از بخش‎های این مجموعه که همواره مورد توجه گردشگران بوده، تله کابینی ا‎ست که خط سیر آن از منطقه‌ حیران آغاز و در «جنگل فندقلو» پایان می‎یابد. بسیاری از محلی‎ها منطقه فندقلو را به واسطه استخر آبگرم جنگلی آن می‎شناسند.

علاوه بر تله کابین، سورتمه ریلی هم در دهکده توریستی حیران راه‎اندازی شده که به وسیله آن می‎توان گشت و گذاری در دل کوه‎های پوشیده از جنگل داشت. کابین سورتمه تک ‎نفره است و سرعت آن هم توسط سرنشین قابل تنظیم است.

از جمله روستاهای بکر و دیدنی منطقه حیران می‎توان به «مشند» اشاره کرد که در کیلومتر هجده آستارا به اردبیل قرار دارد و طبیعت دست نخورده آن منحصربه‎ فرد است. مردمان این روستا که از قدیم به کار کشاورزی و دام ‎داری اشتغال داشتند، لبنیاتی محلی و ارگانیک تولید می‎کنند که امتحان کردن این محصولات با نان محلی خالی از لطف نیست.

سایر مطالب
  • سوباتان
    سوباتان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.