گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه‎ حیران، بخشی از مسیر آستارا به اردبیل است که با چشم‎اندازهای زیبا و بدیع، خود تبدیل به مقصدی برای مسافران این خطه شده است. این گردنه نام خود را از روستایی که در سی کیلومتری شهر آستارا قرار دارد گرفته است. کوه‎های سبز و مه گرفته از جمله مناظر آشنای گردنه حیران برای گردشگران است.

یکی از ویژگی های این گردنه وجود چشم‎اندازی وسیع از جنگل‎های انبوه هیرکانی است که در نزدیکی مرز ایران با کشور آذربایجان قرار دارد. به‎ طوری‎ که از یک سوی جاده، جنگلی انبوه و متعلق به پارک ملی هیرکان به چشم می‎آید. این پارک ملی با وسعتی بیش از چهل هکتار در سال 2004 میلادی توسط ریاست جمهوری آذربایجان گشایش یافت تا به عنوان یک منبع غنی از گیاهان و جانوران مورد توجه و پژوهش قرار گیرد.

اما محبوبیت گردنه حیران تنها محدود به چشم‎اندازهای مه گرفته آن نیست. در سال‎های اخیر دهکده‎ای توریستی در این منطقه راه‎اندازی شده است. یکی از بخش‎های این مجموعه که همواره مورد توجه گردشگران بوده، تله کابینی ا‎ست که خط سیر آن از منطقه‌ حیران آغاز و در «جنگل فندقلو» پایان می‎یابد. بسیاری از محلی‎ها منطقه فندقلو را به واسطه استخر آبگرم جنگلی آن می‎شناسند.

علاوه بر تله کابین، سورتمه ریلی هم در دهکده توریستی حیران راه‎اندازی شده که به وسیله آن می‎توان گشت و گذاری در دل کوه‎های پوشیده از جنگل داشت. کابین سورتمه تک ‎نفره است و سرعت آن هم توسط سرنشین قابل تنظیم است.

از جمله روستاهای بکر و دیدنی منطقه حیران می‎توان به «مشند» اشاره کرد که در کیلومتر هجده آستارا به اردبیل قرار دارد و طبیعت دست نخورده آن منحصربه‎ فرد است. مردمان این روستا که از قدیم به کار کشاورزی و دام ‎داری اشتغال داشتند، لبنیاتی محلی و ارگانیک تولید می‎کنند که امتحان کردن این محصولات با نان محلی خالی از لطف نیست.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.