کویر مرنجاب

کویر مرنجاب

آران و بیدگل

کویر مرنجاب

33
Few Clouds

کویر مرنجاب، یکی از مقاصد طبیعت‎گردی در شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان به شمار می‎رود. این کویر با چشم‎اندازهای زیبا شامل تپه‎های شنی و رمل‎ها در مجاورت دریاچه نمک واقع شده است و در ادامه به پارک ملی کویر می‌رسد.

کاروانسرای شاه عباسی مرنجاب یکی از دیدنی‎های این کویر بکر و زیباست. این بنا در سال ۱۰۱۲ هجری قمری به دستور شاه عباس صفوی در مسیر جاده ابریشم ساخته شد تا مسافرانی که اغلب از مسیرهای کویری عبور میکردند، شب را در آن سپری کنند. این کاروانسرا تقریبا به شکل مربع و در زمینی به مساحت نزدیک به 3500 متر مربع ساخته شده و دارای 29 اتاق است.

هنگام سفر به مرنجاب، علاوه بر کاروانسرا، دیدار با سایر آثار تاریخی و فرهنگی این منطقه را نباید از یاد برد. یکی از این آثار «چاه دستکند» است. این چاه که در فاصله پنج کیلومتری از شرق کاروانسرا قرار گرفته، آب شیرین و گوارایی دارد. گفته میشود دلیل وجود آب شیرین در چاه، به‎واسطه وجود لایههای ماسه است که شوری آب را به خود گرفته و آب را با کمترین درصد نمک تصفیه میکند.

اما جاذبه‎های طبیعی مرنجاب هم درکنار آثار تاریخی آن به چشم می‎آیند. از جمله آن‎ها می‎توان به دریاچه نمک اشاره کرد. دریاچه نمک با نام‎های دیگری از جمله «مسیله» و «دریاچه نمک آران و بیدگل» هم شناخته می‎شود و رودهایی مثل «رود شور» به آن میریزد. این دریاچه در فاصله نه کیلومتری از کاروانسرای عباسی مرنجاب قرار دارد. دریاچه نمک در بیشتر طول سال خشک و پوشیده از نمک است، با این وجود پس از بارش باران و تبخیر آب می‌توان اشکال هندسی را روی سطح زمین دید که حاصل از رسوبات نمک است. در علم زمین‎شناسی به این پدیده‎ها «پُلیگون» گفته میشود.

جزیره‌ سرگردان از جمله دیگر جذابیت‎های کویر مرنجاب به حساب می‎آید که در دریاچه‌ نمک قرار گرفته است. این جزیره نه در آب، بلکه در دریایی از نمک سرگردان است. سرگردانی و حرکت جزیره پس از بارش باران به چشم می‎آید. با آغاز بارش باران، اطراف کویر را آب فرا میگیرد و تکان خوردن آب باعث میشود این تصور به وجود بیاید که جزیره در حال تکان خوردن است.

پیمایش رمل‌های بلند مرنجاب و بازی با شن‌های روانی که هر لحظه به شکلی در می‌آیند از جذابیت‌های اصلی سفر طبیعت‌گردی به کویر مرنجاب است.


افزودن دیدگاه جدید