رفتن به محتوای اصلی

کول خرسان

28
آسمان صاف

آسمان صاف

14°c

50%

06:10

17:10

یکی از جاذبه‌های گردشگری دزفول کول خِرسان است که به دره ارواح هم شهرت دارد. کول خرسان یا آن‌گونه که محلی‌ها می‌‌گویند کول خرسون، طبیعت بکری دارد و مقصد جذابی برای طبیعت‌‌گردهای حرفه‌ای به‌شمار می‌رود.

کول خرسون یکی از دیدنی‌های اطراف دزفول در استان خوزستان است که برخی به آن اِشکَفت زَرده هم می‌گویند.

کول به معنی دره است و برای رسیدن به این دره باید به بلوار شهدای دزفول رفته و وارد جاده‌ی دزفول به شَهیون شوید. در این مسیر تابلوی روستای اسلام‌آباد را دنبال کنید. ابتدا به روستای بیشه‌بُزان می‌رسید که حدود ۳۵ کیلومتر با دزفول فاصله دارد. از این‌جا به‌‌سمت دریاچه سد دز تغییر مسیر داده و با عبور از روستای اسلام‌آباد، به روستای توریستی و زیبای پامِنار در ساحل دریاچه سد دز می‌رسید.

برای رسیدن به کول خرسان باید توانایی پیاده‌روی طولانی داشته و از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار باشید. با عبور از پای قلعه شاداب که در مسیر شما قرار دارد، راه را ادامه داده تا به ورودی دره برسید. مسیر پیاده‌روی حدود یک ساعت و نیم طول می‌کشد.

کول خرسان ویژگی‌های جذاب زیادی دارد. اختلاف دمای آن با شهر زیاد است و هوا آن بسیار خنک است. اگرچه رسیدن به این جاذبه‌ی گردشگری کمی دشوار است و گشت‌وگذار در آن به راهنما نیاز دارد، اما آن قدر منظره‌های بکر و تماشایی دارد که خستگی از تن گردشگران بیرون می‌رود.

دیواره‌های این دره بسیار بلند هستند و گاهی آن قدر به هم نزدیک می‌شوند که تنها جای عبور یک نفر باقی می‌ماند. اطراف دره درختان نخل و کُنار فراوان است و درون دره، آبشار و نهر دائمی دیده می‌شود. بعضی از قسمت‌های دیواره‌ها سبزرنگ است و نمای پوشیده با گیاهان، منظره‌ی چشم‌نوازی پدید آورده است. بلندی دیواره‌های این تنگه به بالای 100 متر هم می‌رسد.

در کول خرسان می‌شود صدای آواز پرندگان را به خوبی شنید هرچند صدای قدم‌ها روی شن و ماسه هم اجازه نمی‌دهند سکوت برقرار شود.

در طول مسیر به دوراهی می‌رسید که اگر راه راست را انتخاب کنید، شما را به رودخانه‌ی دز می‌برد. در این حالت راه برگشت از دره، بر روی رودخانه و با قایق است. گزینه دیگر این است که راه رفته را برگردید.

بهترین زمان سفر به کول خرسان خردادماه است که احتمال سیلاب و بارندگی کم است و سرما سفر را دشوار نمی‌کند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.