رفتن به محتوای اصلی
کلیسای کانتور

کلیسای کانتور

قزوین

کلیسای کانتور

32
کمی ابری

کمی ابری

14°c

30%

06:03

18:03

«کلیسای کانتور» که در کوی قدیمی «پنبه ریسه» شهر قزوین ایستاده است، یادگاری از جنگ جهانی دوم است. این کلیسا که با نام «برج ناقوس» و «کلیسای روسی» نیز خوانده می­شود، سالهای سال گذشته و زنگ ناقوس­اش در شهر طنین­انداز نشده است.

در شهریور سال 1320 خورشیدی، قزاق­های روس که به بهانه­ جنگ جهانی دوم به ایران لشکر کشیده بودند، در یکی از پایتخت های گذشته­ ی ایران خانه گزیدند. روس­ها در کوی پنبه ریسه­ قزوین، سازه ­هایی چون کنسولگری، سالن نمایش، آب انبار و دفتر کار افراشتند و روی ­هم رفته اینجا را به مرکزی، که در زبان روسی «کانتور» یا همان «سنتر»، خوانده می­شود، دگرگون کردند.

آنها با کمک شرکت راه­سازی، در کانتور، این شاید خُردترین کلیسای ایران را پی ریختند. هنگامی که آنها، در بهار سال 1325 خورشیدی، سرانجام ایران را رها کردند و از مرزهای شمالی گذشتند، ایرانیان نیز خاطره­ خوبی از آنها نداشتند. اینگونه بود و چنین شد که کلیسای ارتودوکس کانتور نیز رها شد.

کلیسای کوچک کانتور یک چندپهلوی ناترازمند است و از آجر سرخ ساخته شده. این کلیسای سرخ تالار، ستون­ها، سرستون­های مارپیچ، تاق­ها و تاقچه­ هایی دارد و آراسته به شیروانی، آجرنوار و پنجره­ های نعل ­اسبی است. میانساری کانتور آجرفرش است و نرده ­های آهنی دارد و دو مهندس روس زیر دو سنگ به نشان آرامگاه زیر آن آرمیده ­اند. درگاه کلیسای کانتور رو به سوی باختر دارد، با سقف شیروانی که به ایوان کوچکی با ستونهای چوبی درون آن می­گشاید.

یک چلیپا پیچیده در تاجی از گل، که نماد مسیحیان ارتودوکس جهان است، با گچ­بری در دو سوی درگاه برجسته و زیباسازی شده است. در تالار روبرویی که آراسته به گچ­بری است، برج ناقوس با نمازخانه و نورگیرها و محرابی نیم­گرد رو به سوی خاور فراز شده است. دو اتاق نیز در شمال و جنوب تالار دیده می­شود که امروز به آنها دسترسی نیست.

برج ناقوس
ناقوس بر بالاي آن برج ناقوس كليسا با ارتفاع حدود 11 متر قرار گرفته است. هال شامل نمازخانه و محراب بوده كه در دو طرف آن دو فضاي مستطيل شكل قرار گرفته اند. فضاي محراب پلاني نيمدايره و بر فراز آن گنبدي قرار گرفته است. فضاي نمازخانه نيز داراي گنبد بوده و فضاهاي جانبي آن داراي پوشش تخت مي باشند. اين كليسا در نماي خارجي واجد ستون هاي تزييني مي باشد.

امروزه کاربری کلیسای کانتور برگزاری نمایشگاه هنرهای دستی است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.