رفتن به محتوای اصلی
کلیسای کانتور

کلیسای کانتور

کلیسای کانتور

31
آسمان صاف

آسمان صاف

14°c

28%

06:10

17:10

«کلیسای کانتور» که در کوی قدیمی «پنبه ریسه» شهر قزوین ایستاده است، یادگاری از جنگ جهانی دوم است. این کلیسا که با نام «برج ناقوس» و «کلیسای روسی» نیز خوانده می­شود، سالهای سال گذشته و زنگ ناقوس­اش در شهر طنین­انداز نشده است.

در شهریور سال 1320 خورشیدی، قزاق­های روس که به بهانه­ جنگ جهانی دوم به ایران لشکر کشیده بودند، در یکی از پایتخت های گذشته­ ی ایران خانه گزیدند. روس­ها در کوی پنبه ریسه­ قزوین، سازه ­هایی چون کنسولگری، سالن نمایش، آب انبار و دفتر کار افراشتند و روی ­هم رفته اینجا را به مرکزی، که در زبان روسی «کانتور» یا همان «سنتر»، خوانده می­شود، دگرگون کردند.

آنها با کمک شرکت راه­سازی، در کانتور، این شاید خُردترین کلیسای ایران را پی ریختند. هنگامی که آنها، در بهار سال 1325 خورشیدی، سرانجام ایران را رها کردند و از مرزهای شمالی گذشتند، ایرانیان نیز خاطره­ خوبی از آنها نداشتند. اینگونه بود و چنین شد که کلیسای ارتودوکس کانتور نیز رها شد.

کلیسای کوچک کانتور یک چندپهلوی ناترازمند است و از آجر سرخ ساخته شده. این کلیسای سرخ تالار، ستون­ها، سرستون­های مارپیچ، تاق­ها و تاقچه­ هایی دارد و آراسته به شیروانی، آجرنوار و پنجره­ های نعل ­اسبی است. میانساری کانتور آجرفرش است و نرده ­های آهنی دارد و دو مهندس روس زیر دو سنگ به نشان آرامگاه زیر آن آرمیده ­اند. درگاه کلیسای کانتور رو به سوی باختر دارد، با سقف شیروانی که به ایوان کوچکی با ستونهای چوبی درون آن می­گشاید.

یک چلیپا پیچیده در تاجی از گل، که نماد مسیحیان ارتودوکس جهان است، با گچ­بری در دو سوی درگاه برجسته و زیباسازی شده است. در تالار روبرویی که آراسته به گچ­بری است، برج ناقوس با نمازخانه و نورگیرها و محرابی نیم­گرد رو به سوی خاور فراز شده است. دو اتاق نیز در شمال و جنوب تالار دیده می­شود که امروز به آنها دسترسی نیست.

بلندای برج ناقوس با سه طبقه به 11 متر می­رسد. این برج گنبدی لاجوردی دارد که بر یک چهارتاقی پنجره­دار ایستاده است. میان گنبد آبی و چهارتاقی نیز یک سازه­ میانی هشت پهلو برای گردش هنگام نواختن ناقوس فراز شده است.

امروزه کاربری کلیسای کانتور برگزاری نمایشگاه هنرهای دستی است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.