کلیسای وانک

کلیسای وانک

کلیسای وانک یا آمنا پرکیج بزرگ ترین و زیباترین کلیسای جلفای اصفهان از کلیساهای تاریخی ارمنیان، در زمان شاه عباس دوم صفوی در سال 1605 میلادی در اراضی باغ زرشک احداث گردیده و پس از 50 سال توسعه یافته و به صورت امروزی در آمده است.

پلان کلیسا مستطیلی شکل و جهت آن شرقی غربی است. داخل کلیسا نمونه ای از معماری ارمنی و نمای خارجی آن به سبک معماری ایرانی است و به این ترتیب این بنا تلفیقی استادانه از دو سبک معماری را به نمایش می گذارد. مصالح به کار رفته در ساختمان کلیسای وانک آجر و خشت بوده و تمامی زوایای داخل کلیسا با گچ پوشانده شده و با نقاشی رنگ و روغن و آب طلا به سبک ایرانی و تصاویری از زندگی حضرت مسیح (ع) متاثر از نقاشی ایتالیایی مزین گردیده است.

برج ناقوس، روبروی درِ اصلی کلیسا، به سبک ایرانی و در زمان شاه سلطان حسین ساخته شده است. این کلیسا دارای گنبد و دیوارهای رفیع و طاق های بلند و زیباست که در حال حاضر محل اقامت خلیفهی ارامنه ایران و هندوستان است. در صحن کلیسا قبر خاجاطور گیساراتسی (پدر صنعت چاپ) و خلیفه داوید قرار دارد. چاپخانه، موزه، کتابخانه و اماکن اداری از دیگر بناهای جانبی کلیسای وانک هستند.

استان اصفهان ، شهر اصفهان
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.