رفتن به محتوای اصلی
کلیسای مریم مقدس یا زور زور

کلیسای مریم مقدس یا زور زور

ماکو

کلیسای مریم مقدس یا زور زور

20
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

19°c

58%

06:08

20:08

«کلیسای مریم مقدس» یا «زور زور» در 12 کیلومتری شامل غربی «قره کلیسا» و در نزدیکی روستای «بارون» در نزدکی دهانه­ دره­ای در استان «آذربایجان غربی» و در 20 کیلومتری «ماکو» قرار گرفته است. نام این کلیسا برگرفته از نام اسقفی به نام « هوانس یرزنقاتسی» مشهور به «زور زورتسی» است و تاریخ ساخت سازه به سده­ چهاردهم میلادی به دست «تادائوس مقدس» می­رسد.

تاریخ بنای زُر زُر بین سال‌های ۱۳۱4- ۱۳15 میلادی تخمین زده می‌شود و توسط اسقف اعظم کلیسای تادئوس مقدس، به نام زکریا از خاندان بزرگ و مالکین آن منطقه، ساخته شده و به صورت مدرسه تعلیمات دینی و فرهنگی و ادبی، زیر نظر اسقف، هوانس یرزنقاتسی که یکی از مشاهیر ادب و تعلیم و تربیت ارمنیان محسوب می‌شود اداره می‌شد؛ او در سال ۱۳۴۱ میلادی مقیم این کلیسا بود و به این سبب او را زور زورتسی نیز می‌نامند.

نمای سازه ساده و سنگی و چلیپا مانند و چهارگوش است، و بیشتر شبیه یک نمازخانه است. مساحت این کلیسا کم و بیش به طول 7 متر و عرض 5 متر می‎رسد. ارتفاع آن نیز بیش از 12 متر است و گنبدی با 16 ترک و 4 کنگره­ آفتاب­گیر در زیر گنید و 4 کنگره­ آفتاب­گیر دیگر در چهار دیوار پیرامون­اش دارد. 4 شیروانی بر 4 دیوار پیرامونی قرار گرفته و 4 تاق هم در درون سازه کارگذاری شده است.

این کلیسا در فضایی بسیار زیبا و محصور به دریاچه سد بارون واقع شده و چشم اندازی تماشایی را پیش روی شما قرار می دهد.  زور زور(زُر زُر) تنها بنای تاریخی ایران است که در جای اصلی خود قرار ندارد و یک بار جا به جا شده است. مدیریت اجرائی سازمان میراث فرهنگی کشور، با موافقت وزارت نیرو و متخصصین و معماران کشور ارمنستان در مدت ۲۵ روز، با رعایت نکات علمی، سنگ به سنگ، لایه‌های دیوار چینی شماره گذاری، پیاده و به محل دیگری با ارتفاع حدود ۱۱۰ متر و به فاصله ۶۰۰ متری آن نقطه منتقل و بر روی یک برآمدگی صخره‌ای، از نو بنا گردید.کلیسای زور زور در سال 1367 خورشیدی با آب گیری آب­بندِ «بارون» به زیر آب رفت، به یاری ارمنی­ها و نیز کارشناسان میراث فرهنگی ایران، از جای خود درآورده شد و بر جایگاه امروزین خود انتقال داده و دوباره سر هم شد. امروزه زیبایی دریاچه­ پشت سد بر چشم­انداز زیبای این سازه افزوده است.

ورودی کلیسا به سمت غرب قرار دارد، جنس آن فلزی با آرایه­ چلیپایی است. از تکنیک­های ساخت این کلیسا می­توان از چفت کردن سنگ­ها درون هم و پنهان شدن ملات دور از چشم بینندگان یاد کرد. روی سنگ­ها هم آرایههای­ چلیپایی تراشیده شده‎اند.

 

سایر مطالب
 • منطقه آزاد ارس
  منطقه آزاد ارس
 • کلیسای تادئوس مقدس (قره کلیسا)
  کلیسای تادئوس مقدس (قره کلیسا)
 • کاخ باغچه جوق
  کاخ باغچه جوق

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.