کلوت شهداد

کلوت شهداد

کلوت بزرگ‌ ترین شهر کلوخی دنیا در کویر لوت از بزرگ‌ترین و منحصر به فرد ترین عوارض طبیعی و کلوخی دنیا است.

کلوت به کوه‌ های شنی ‌ای گفته می ‌شود که بر اثر عامل فرسایشی غالب کویر یعنی «باد» ایجاد می‌گردد و فرم‌ها و شکل‌های مسحورکننده‌ای را ایجاد می کنند. وقتی ناگهان در دل بیابان لوت چشمتان به سازه‌های خاکی عجیب و غریب بیفتد و این سازه ‌های خاکی تا چشم کار می‌ کنند دیده می‌ شوند، انگار وارد یک شهر شده‌اید. شهری بدون سکنه‌ که انگار تنها برای ارواح ساخته شده است.

به همین منظور این مکان را شهر جن و پری می‌خوانند. این منطقه در بین زمین‌شناسان به یکی از «قطب‌های گرمایی زمین» معروف است. کلوت‌ های شهداد در واقع زیبا ترین عارضه طبیعی و جذاب‌ ‌ترین پدیده کویر ایران به شمار می‌ روند که در هیچ کجای دنیا نظیرآن وجود ندارد. شهر افسانه‌ای کلوت‌ها حدود 20 هزار سال قبل، با فرسایش آبی و بادى، به وجود آمده است.

در کویر شهداد 100 هکتار نمکزار به شکل جوشش تخم مرغی وجود دارد که در هیچ جاى دنیا مشابه آن نیست. در محدوده‌ای 30 هزار کیلومتری در دل لوت هیچ حیاتی وجود ندارد. 

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.