رفتن به محتوای اصلی
کاروانسرای مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب

آران و بیدگل

کاروانسرای مرنجاب

0
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

34°c

12%

06:08

20:08

کاروانسرای مرنجاب جهت رفاه حال مسافران جاده ی ابریشم و به دستور شاه عباس اول در قرن ۱۷ میلادی ساخته شد. مرنجاب از دهات کویری شهرستان آران و بیدگل واقع در استان اصفهان است و در ۵۰ کیلومتری این شهرستان  قرار دارد. این کاروانسرا نشان می دهد کویر در قرن ها پیش خیلی بیشتر از امروز مورد توجه بوده است. جاده ی آران و بیدگل به مرنجاب و دستکن یکی از راههای ارتباطی بوده که اصفهان را به شهرهای کاشان، یزد، مشهد و تهران متصل می کرد. در زمان صفویان مسیر اصفهان به مشهد که در آن زمان پایتخت ایران به¬شمار می رفت از اهمیت خاصی برخوردار بود. در حقیقت مسیر مرنجاب، اصفهان را به مشهد متصل می ساخت. 
 کویر مرنجاب امروزه به واسطه ی بازسازی کاروانسرای مرنجاب و قابل سکونت شدن آن هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری است و آن را به یکی از مقاصد اصلی کویردوستان تبدیل کرده است. این کاروانسرا دارای ۲۹ اتاق است و گردشگرانی که تمایل دارند شب را در کاروانسرا سپری کنند می توانند یکی از اتاق¬های آن را رزرو کنند. ظرفیت اتاق ها ۱۰ و ۱۵ نفره است و هر یک از اتاق ها حمام و توالت اختصاصی دارد. از دیگر ویژگی های مثبت این کاروانسرا دایر بودن سفره¬خانه سنتی و داشتن یک چاه آب شیرین آن هم در قلب کویر و در محاصره ی دریاچه های نمک است.
 در این منطقه انسان می تواند جالب ترین پدیده های کویر، مانند تپه های متحرک و ثابت ماسه ای، صخره های رسوبی و کویرهای نمکی و رسی را به وفور تماشا کند. دریاچه ی قم که با نام های حوض سلطان، دریاچه ساوه و دریاچه نمک نیز شناخته می شود در نزدیکی این منطقه است. این دریاچه از دور همانند دریایی سفید و بیکران است و سال‌های سال است که در این منطقه نمک برداشت می¬شود. کاروانسرا و کویر مرنجاب  از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه¬های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان آران و بیدگل محدود می شود.
 امنیت، تنوع جاذبه های گردشگری، تنوع گونه¬های گیاهی و جانوری فضای بکر و مناسبی جهت گردشگری فراهم کرده است. این کویر یکی از زیباترین نقاط کویری ایران به شمار می رود. تپه های شنی بلند و جنگل های تاغ جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده است. از سایر جاذبه هایی که در نزدیکی کاروانسرای مرنجاب است می توان به پیست رالی، ماراتن صحرا، بالن سواری، دوچرخه-سواری، شتر سواری، چاه دستکن، تپه های شنی و ریگزار و جزیره سرگردان اشاره کرد. علاوه بر این برخی از گردشگران با نیت شن درمانی، روان درمانی، پوست درمانی و برخی دیگر با هدف فعالیت های نجومی، زمین شناسی، جانورشناسی و یا گیاه شناسی به این منطقه سفر می کنند.
 بر طبق اطلاعات هواشناسی در این منطقه انسان ۶ ماه از سال یعنی از اواسط مهر تا اوایل بهار شب ها احساس سرما و از اواسط خرداد تا اوایل شهریور احساس گرما می کند. در نتیجه، بهترین زمان برای بازدید از این مکان از لحاظ اعتدال هوا از اواخر فروردین تا اوایل خرداد است. 
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.