ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم

ژئوپارک منطقه ای وسیع است که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین ‌شناسی در محدوده آن قرار دارد. ژئوپارک قشم محدوده‌ای طولی بوده که شمال آن به ساحل شمالی و جنوب آن به ساحل جنوبی، شرق آن به روستای طبل و سلخ و غرب آن به روستای گوری و کانی منتهی می‌شود.

این محوطه زمین‌شناسی به واسطه قرارگیری در کنار سواحل زیباى خلیج فارس و جنگل دریایى حرا چندین پدیده بارز زمین‌شناسى با اشکال متفاوت را در خود جای داده است. ژئوپارک قشم دارای مجموعه‌ای از ژئوسایت ‌های ارزشمند (مکانی داراى يک پديده کمياب و ارزشمند زمين‌ شناختی) بین‌المللی نظیر دره ستاره‌ ها، چاه‌کوه، گنبد نمکی، دره تندیس‌ها، دره شور، دولاب، کورکورا کوه، بام قشم و غیره است که فرسایش مهم‌ترین عامل ایجاد آن‌ ها به شمار می رود.

ژئوپارک قشم به عنوان نخستین ژئوپارک ایران و تنها ژئوپارک خاور‌میانه یکى از منحصر‌به ‌فرد ترین ژئوپارک هاى جهان است که از لحاظ تنوع پدیده‌ هاى زمین شناسى و تنوع در پدیده ‌هایى مانند بوم‌ شناسى، آثار باستانى، محیط زیست، حیات وحش و تنوع در سایت ها نسبت به سایر ژئوپارک‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.