رفتن به محتوای اصلی
چشمه کانی گراوان

چشمه کانی گراوان

سردشت

چشمه کانی گراوان

24
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

8°c

62%

07:11

17:11

در میان مراتع و جنگل‎های سرسبز، یک تپه با شکلی عجیب و غریب و رنگی خاص و متفاوت، خودنمایی می‎کند. این تپه در واقع حاصل فعالیت چشمه‎ای معدنی است که به واسطه املاح موجود در آن، رسوباتی زیبا و جالب پدید آورده است.

چشمه معدنی کانی گراوان در نزدیکی روستای «کانی گویز» از توابع شهرستان «ربط» قرار دارد که حدود 12 کیلومتر از شهرستان سردشت فاصله دارد. برای رسیدن به این پدیده منحصربه‎فرد زمین‎شناختی، باید به سمت شمال‎شرقی شهرستان سردشت سفر کرد.

شکل عجیب و غریب تپه‎ای که بر فراز چشمه تشکیل شده است، به واسطه املاح موجود در آب گازداری است که از دل زمین می‎جوشد. گفته می‎شود میزان املاح موجود در آب چیزی حدود یک گرم در هر لیتر است. با جاری شدن آب بر سطح زمین، املاح آب رسوبگذاری می‎شوند و به علت ترکیبات زیبای موجود در آن، به رنگ‎های گوناگون ته‎نشین می‎شوند.

فرآیند رسوبگذاری و نشست رسوبات در طی سالیان دور و دراز، منجر به تشکیل سازه آهکی بزرگی شده است که اطراف چشمه را در بر گرفته. این سازه عظیم و طبیعی، حدود بیست متر ارتفاع دارد و مدت زمان زیادی از تشکیل آن گذشته است.

کانی گراوان در ارتفاع ۱۲۰۶ متر از سطح دریا قرار دارد. از بالای این تپه طبیعی فعالیت چشمه و همچنین جاری شدن آب از میان رسوبات به خوبی قابل مشاهده است. آبی که از دل این چشمه می‎جوشد، بعد از طی مسیری به رودخانه «زاب کوچک» میریزد.

وجود املاح معدنی و طبیعی در آب چشمه کانی گراوان، باعث گسترش گردشگری درمانی در منطقه شده و همه ساله گردشگران بسیاری را برای درمان بیماری‎های پوستی، دردهای استخوانی و همچنین بیماری‎هایی چون روماتیسم و دردهای عضلانی به شهرستان سردشت و روستای کانی گویز هدایت می‎کند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.