رفتن به محتوای اصلی
چشمه دیمه

چشمه دیمه

کوهرنگ

چشمه دیمه

27
آسمان صاف

آسمان صاف

12°c

34%

06:10

17:10

چشمه دیمه، چشمه‎ای است که یکی از سرشاخه‎های اصلی زاینده‎رود را تشکیل میدهد. این چشمه در نزدیکی روستای «دیمه» و در شهرستان «کوهرنگ» و در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. برای رسیدن به این چشمه باید مسافتی حدود 10 کیلومتر را از شهر چلگرد پیمود. گفتنی است فاصله چشمه تا شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری ۱۲۰ کیلومتر است.

این چشمه ارزشمند به عنوان یک اثر طبیعی ملی، توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۵ آبان ۱۳۸۸ خورشیدی در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

نوشیدن آب چشمه دیمه به لحاظ دارا بودن مقادیر قابل توجهی از املاح و مواد معدنی، خواص بسیاری از جمله استحکام‎ بخشی به دندان‎ها و همچنین درمان سنگ کلیه دارد. آب چشمه دیمه همان آبی است که به کارخانه آب معدنی کوهرنگ انتقال و پس از بسته‎بندی به سرتاسر ایران و برخی نقاط جهان صادر می‎شود.

چشمه دیمه در نزدیکی دشت لاله‎های واژگون قرار دارد و در فصل بهار علاوه بر استفاده از چشمه معدنی می‎توان از چشم‎انداز سرخ این دشت بهره برد. به واسطه حضور گردشگران در اطراف چشمه، امکانات رفاهی، جاده مناسب، سرویس بهداشتی و همچنین سکوهای نشیمن و آلاچیق در گوشه و کنار تعبیه شده است.

گفتنی است کوهرنگ و سرزمین‎های اطراف دیمه از جمله مناطقی است که میتوان عشایر بختیاری را در آن‎جا دید.

همچنین در اطراف این چشمه معدنی حیواناتی از جمله گرگ، روباه، شغال، کفتار و پرندگانی همچون کبک به چشم می‎آیند. از جمله پوشش گیاهی و درختان دیمه نیز می‎توان بلوط، کیکم، درختی از خانواده افرا و درختان سردسیری دیگری نام برد.

سایر مطالب
  • پیست اسکی چلگرد( کوهرنگ)
    پیست اسکی چلگرد( کوهرنگ)

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.