چشمه آبگرم دهلران

چشمه آبگرم دهلران

دهلران

چشمه آبگرم دهلران

17
Few Clouds

چشمه‌های آبگرم دهلران شامل چشمه‎های آبگرم و استخرهای لجن است که با دمای حدود 50 درجه سانتی‎گراد، یکی از مقاصد گردشگری سلامت در استان ایلام به شمار میآید.

این چشمههای طبیعی در فاصله سه کیلومتری شهر دهلران، در دامنه «سیاه کوه» و نزدیک به غار خفاش قرار دارد. از جمله ویژگی منحصربه ‎فرد آب این چشمه‎ها این است که با انعکاس نور خورشید به صورت هفت رنگ به چشم میآیند. به سبب داشتن همین ویژگی است که چشمههای آبگرم دهلران از جمله نادرترین پدیدههای طبیعی کشور به حساب می‎آیند.

همه ساله گردشگران بسیاری برای درمان دردهای مفصلی و رماتیسم، انواع زخم‎ها و کوفتگی عضلات از این آب شفابخش استفاده می‎کنند. 

چشمههای آبگرم دهلران از انواع فسیلی هستند. یعنی در اثر ‏فعل و انفعالات منابع نفت و گاز در منطقه به وجود آمده‎اند.‏ این چشمهها از دو رشته اصلی سرچشمه میگیرند و پس از تلاقی به یکدیگر، رودخانهای از ‏آب با دمای بالا به همراه مواد معدنی جاری میشود.‏

دسترسی به چشمه‎های دهلران بسیار ساده است و از دو راه امکان‎پذیر میشود. اصلی‎ترین راه ارتباطی این چشمه‎ها از طریق راه آسفالته شهر دهلران به چشمههاست که در غرب این شهر قرار دارد و دسترسی به چشمههای آب گرم و همچنین «غار خفاش» را فراهم میسازد.

راه دوم راهی فرعی و خاکی، اما ماجراجویانه و هیجان‎انگیزتر است. چرا که با عبور از آن میتوان چشمه‎های قیر را هم دید.


افزودن دیدگاه جدید