پیست اسکی و روستای آلوارس

پیست اسکی و روستای آلوارس

سرعین

پیست اسکی و روستای آلوارس

14
Few Clouds

روستای ییلاقی آلوارس در دوازده کیلومتری شهرستان سرعین در استان اردبیل و پس از جاده‎ای کوهستانی و پرپیچ و خم واقع شده است. جاده‎ای که در فصل بهار دشت‎های اطراف آن غرق در گل‎های شقایق خودرو می‎شود. روستا در ارتفاع دو هزار متری از سطح دریا واقع شده و در پاییز و زمستان آب و هوای سرد و در بهار و تابستان هوایی بسیار دلپذیر و خوش دارد. 

اهالی این روستا در واقع عشایری هستند که از این منطقه به‎عنوان ییلاق خود و محل چرای دام‎ها در فصل گرما استفاده می‎کردند و سده‎هاست که روستایی ساخته و در آن یکجانشین شده‎اند. البته در مسیر جاده آلوارس به پیست اسکی گاهی می‎توان با عشایر همراه شد و چادرهایی به سبک چادر ایل شاهسون با نام «اُوبا» که از پشم ساخته شدهاند را از نزدیک دید. بانوان عشایر معمولاً بر روی یک ساچ نان می‎پزند که در آن از کره و روغن محلی استفاده می‎شود. نزد عشایر می‎توان طعم این نان تازه را با لبنیاتی مثل پنیر، کره، ماست و کشک چشید. علاوه بر تولیدات خوراکی و دامی، تولید صنایع دستی شامل بافته‎های روستایی و عشایری نیز در روستای آلوارس و اطراف آن رواج دارد.

آلوارس سرزمین چشمه‎های طبیعی است که زیبایی و طراوت خاصی به روستا بخشیدهاند. از جمله معروفترین این چشمهها میتوان به چشمه «مین بلاغ» اشاره کرد.

چشمه گورگور از دیگر چشمه‎های منطقه آلوارس به شمار می‎آید که ۲۴۲۰ متر بالاتر از سطح دریا از دل زمین می‎جوشد. آب این چشمه جاری شده و درنهایت از ارتفاع ۱۲ متری سرریز میشود. آبشار را نیز هم‎نام چشمه، یعنی گورگور نامیدهاند که چشم‎اندازش به همراه پس‎زمینه‎ای از کوه‎های سبلان بسیار دیدنی است.

پیست اسکی آلوارس یکی از بزرگ‎ترین پیست‎های اسکی ایران به شمار میرود که در دامنه‌های مرتفع و زیبای سبلان قرار دارد. این پیست اسکی در فاصله دوازده کیلو‌متری روستای آلوارس و بیست و چهار کیلومتری سرعین قرار گرفته و از آنجایی که در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا قرار دارد، در طول پايیز و زمستان پر از برف است و در حدود شش تا هشت ماه از سال مورد استفاده ورزشکارن و علاقه‎مندان ورزش‎های زمستانی قرار ‌میگیرد.


افزودن دیدگاه جدید