پارک لاله

پارک لاله

تهران

پارک لاله

12
Few Clouds

 پارک لاله یکی از بانشاط‌ترین محیط‌های پایتخت است که در منطقه 6 شهرداری تهران و در محله امیرآباد قرار گرفته از طرف غرب  به خیابان کارگر شمالی، از طرف شرق به خیابان حجاب منتهی می‌شود. ضلع شمالی پارک در مجاورت خیابان فاطمی قرار گرفته و ضلع جنوبی هم به بلوار کشاورز می‌رسد. پارک لاله از جمله پارک‌های 24 ساعته تهران است  و از تمام جهات هم ورودی‌هایی برای دسترسی به پارک دارد.

در زمان حکومت پهلوی سعی می شد تهران به یکی از شهرهای بزرگ و مدرن دنیا تبدیل شود، قرعه تبدیل منطقه امیرآباد و محدوده خیابان فاطمی هم  به نام نیویورک خورد و ساخت ساختمان‌های بلندمرتبه و آسمانخراش های بزرگ در این محدوده شروع شد. معروف است که پارک لاله هم با گرته‌برداری از سنترال پارک نیویورک ساخته شده که در قلب منطقه تجاری منهتن و برج‌های دوقلوی سابق سازمان جهانی تجارت قرار داشتند. با الگوبرداری از این پارک، پارک لاله هم طوری ساخته شده که قسمت شمالی آن در جوار ساختمان بلند هتل لاله فعلی (هتل کنتینانتال سابق) و مراکز خرید و برج‌های شمال خیابان کارگر قرار دارند. همچنین اولین کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان در این پارک ساخته شده و قسمت شرقی پارک در اختیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار گرفت که درون پارک هم، یک مرکز اجرای تئاتر عروسکی قرار دارد. برخلاف پوشش گیاهی و درختان درهم فشرده پارک در قسمت شمالی پارک، بخش‌های جنوبی به سبک باغ‌های ژاپنی ساخته شده و آبراه‌های پیچ در پیچ و پل و حوضچه و جزیره هم ساخته شده که حال و هوای آن را به کل از قسمت‌های دیگر پارک مجزا می‌کند. دو گذرگاه اصلی هم مانند یک کمربند از ضلع شمالی شروع شده و تا بخش‌هایی از پارک ادامه دارد که مناسب برای دویدن و ورزش و بازی است. یکی از جذابیت‌های پارک لاله، ردیف درختان سرو است که بیشتر در قسمت شرقی پارک قرار دارند. محدوده زمین اسکیت هم در این منطقه واقع شده است.

در ضلع شمال غربی، پایین‌تر از محدوده موزه فرش، یکی از مهمترین جاذبه‌های پارک لاله، یعنی بازارچه صنایع دستی قرار دارد. بازارچه‌ای هیجان‌انگیز که مغازه‌های دکه مانند آن، از انواع گل و گلدان‌های سفالی و صنایع دستی چوبی گرفته تا خیاطی و دکه های فروش لباس و فرش و گبه و دیگر صنایع دستی را دارد. همینطور دکه‌های غذاخوری که می‌توانید در اغلب اوقات سال در آنها انواع غذا‌های خوشمزه را پیدا کنید. پایین‌تر از  بازارچه هم موزه هنرهای معاصر قرار دارد. خود ساختمان موزه که با الهام از بادگیرهای مناطق کویری ایران ساخته شده آنقدر جذابیت دارد که به عنوان یک دیدنی مجزا به آن پرداخته شود. بد نیست بدانید که گنجینه موزه هنرهای معاصر ایران یکی از بزرگترین گنجینه‌های نقاشی مدرن دنیا به شمار می‌رود

در پارک لاله نمایشگاه‌های دائمی و موقتی وجود دارد؛ نمایشگاه‌های موقت معمولا در فضای کنار آبنمای مرکزی پارک برپا می‌شود، همانجا که مجسمه بزرگ ابوریحان بیرونی در حال زیج و تماشای آسمان قرار دارد. بد نیست بدانید این مجسمه در سال 1373 نصب شده و اثر هنرمند فقید محمدعلی مددی مجسمه‌ساز فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است که در سال 1377 درگذشت. صحبت مجسمه که شد باید از مجسمه حکیم عمر خیام هم بگوییم که به سفارش انجمن آثار ملی در سال 1351 توسط هنرمند فقید کشورمان استاد ابوالحسن صدیقی معروف به میکلانژ ایران ساخته شد و بعد از انتقال به ایران در محوطه شمال شرقی پارک نصب شده است. استاد صدیقی این مجسمه را در ایتالیا و مثل مجسمه فردوسی واقع در میدان فردوسی و مجسمه نادر در مشهد با سنگ مرمر کارارا ساخته است و از جمله آثار با ارزش تاریخ مجسمه سازی ایران معاصر به شمار می‌رود.

زمین‌های فوتبال و بسکتبال، زمین آموزش اسکیت و ساختمان مرکز اجرای تئاتر و نمایش و کتابخانه کودک و نوجوان و بازارچه مردمی و نگارخانه لاله در ضلع شمالی از جمله امکانات پارک به شمار می‌رود. در کنار پارک لاله هم موزه فرش، ساختمان مرکز پرورش فکری کودکان و نوجوانان و موزه هنرهای معاصر و مرکز خرید لاله در ضلع شمالی خیابان فاطمی و هتل لاله در همان ضلع از جمله نقاط دیدنی این پارک هستند.

پارک لاله در پاییز و زمستان، صبح‌ها و غروب‌های سردی دارد، حتما پوشش مناسب داشته باشید. بهتر است موقعی به پارک بروید که چند ساعتی وقت بیشتری داشته باشید تا با خیال راحت و فراغ بال بتوانید به تک تک غرفه‌های بازارچه سر بزنید، روی نیمکت‌های باغ ژاپنی و کنار سروهای پارک بنشینید و حال و هوای متفاوت آنها را تجربه کنید. قول می‌دهم حتی اگر چندان اهل ورزش هم نباشید آن حال و هوای پرنشاط شما را هم به وسوسه دویدن و ورزش خواهد انداخت. اگر به پارک لاله رفتید دوست من درخت پیچان را هم پیدا کنید و با آن آشنا شوید.
پارک لاله در صبح و عصر شلوغ و پر انرژی است که باعث می‌شود هم بتوانید از قسمت‌های ورزشی دیدن کنید و هم از طبیعت فشرده‌تر قسمت شمال و شرق پارک، متاسفانه این قسمتها نورپردازی مناسبی ندارند و اگر هوا تاریک شود چیز زیادی برای بازدید نمی‌ماند. در این مواقع بهتر است از پارک ژاپنی که نورپردازی بهتری دارد استفاده کنید و یا می‌توانید به بازارچه پارک سر بزنید. آبنمای بزرگ پارک که ورودی اصلی پارک از خیابان کارگر شمالی مستقیما منتهی به آن میشود، نه تنها روشن و پرنور است که در شبهای گرم تابستان با نشستن در یکی از آلاچیق‌های کنار آن خنکای لذتبخشی را تجربه کنید.

برای رسیدن به پارک لاله می‌توانید در ایستگاه مترو میدان انقلاب اسلامی در خط ۴ مترو تهران از قطار پیاده شده و از آنجا با تاکسی در خیابان کارگر شمالی به پارک لاله برسید که مسیر نسبتا کوتاهی دارد.

فعلا نزدیکترین ایستگاه مترو به پارک لاله، ایستگاه متروی میدان انقلاب است که با دسترسی به میدان و با پیاده روی حدود 10  دقیقه‌ای در امتداد کارگر شمالی می‌توانید به پارک لاله برسید، یا از تاکسی‌های عبوری استفاده کنید که شما را در امتداد طول ضلع غربی پارک همراهی می‌کنند.

اگر از اتوبوس استفاده کنید، اتوبوس‌های میدان آزادی تا هفت تیر و میدان ولی‌عصر در بلوار کشاورز که ضلع جنوبی پارک لاله را تشکیل می‌دهد ایستگاه دارند. دسترسی به پارک با اندکی پیاده‌روی از میدان‌های فاطمی، بلوار کشاورز و میدان ولیعصر و خیابان حجاب نیز وجود دارد. پارک لاله در یکی از خوش مسیرترین مناطق تهران قرار دارد و بهانه دور از دسترس بودن نمی‌تواند مانع بازدید شما از این پارک زیبا شود بخصوص که وجود پارکینگ طبقاتی لاله شما را از دردسر پارک کردن خودروی شخصی رهایی دهد.
 

 


افزودن دیدگاه جدید