رفتن به محتوای اصلی
هفت اقلیم در یک باغ

هفت اقلیم در یک باغ

هفت اقلیم در یک باغ

0
آسمان صاف

آسمان صاف

25°c

18%

05:06

20:06

اگر دنبال جایی سبرسبز و خلوت برای نفس كشیدن و بریدن از شلوغی شهر هستید و می‎‌خواهید خیلی راه دوری هم نروید، «باغ گیاه‌شناسی» را در صدر فهرست انتخابهای خود قرار دهید. باغ ملی گیاه‏شناسی از آن فضاهای آرامشبخش و یگانهای است كه با وارد شدن به آن مثل آلیس در سرزمین عجایب، مدهوش و مسحورش می‏‌شوید و با گام گذاشتن در هر تكه‌‏اش وارد دنیای جدیدی میشوید و حس و حال تازه‏‌ای را تجربه خواهید كرد. اینجا در یك روز می‏ توانید در جنگل‏ های شمال قدم بزنید، سرخی انارهای وحشی را ببینید و عطر شرجی هوا، بوی خاك نم‌دار را تنفس کنید و چشم به باغی ژاپنی بدوزید كه درختان ظریف و مینیاتوری‌‏اش محو تصویر دلبرانه خود در آب شدهاند و نرمی نسیمی كه از میان درخت‏‌های اقلیم هیمالیا می‏ وزد را بر پوست خود حس كنید و بین مزرعه گیاهان دارویی قدم بزنید و بوی رزماری و مریم گلی و بومادران را استشمام كنید.

داستان باغ گیاه‏شناسی

باغ گیاهشناسی حالا دیگر سال‌های آخر دوران چل‌چلی را از سر می‏‌گذراند و در حال نزدیك شدن به پنجاه سالگی است. این باغ در سال 1347 به عنوان مركز و منبعی از گیاهان بومی ایران و جهان و با هدف تحقیقات گیاه‌شناسی به عنوان ذخیرهگاه ژنتیکی از گیاهان در معرض خطر انقراض شكل گرفته است. پیش از سال 94، بازدید از باغ زیبای گیاه‌شناسی محدود و  تنها با ارائه نامه از وزارت‏خانه‌ها و سازمان‏ ها ممکن بود. اما حالا چند سال است كه درهایش را به سوی عموم گشوده و ما را همراز زیبایی خود كرده تا مدهوش طبیعت بكر و متنوعش شویم.

اگر دوست دارید از باغ گیاه‏شناسی بیشتر بدانید، این گزارش را ادامه دهید تا دریابید كه باغ گیاهشناسی چطور جایی است.

پیک نیک ممنوع

باغ گیاهشناسی جایی شبیه پارك یا فضایی برای پیك نیك نیست كه بتوانید به آن وارد شوید و روی چمنها دراز بكشید. اینجا قاعده و قانون خودش را دارد نمیتوانید تنهایی در باغ بگردید. با ورود به باغ گیاه‌شناسی با گروهی از آدم‌ها كه مثل خودتان شیفته طبیعت هستند، همراه می‏‌شوید و یكی از متخصصان گیاهشناسی كه همه جای باغ و درخت‌ها و گل و گیاهانش سر در می‌‏آورد، راهنمای شما می‏ شود تا از 25 اقلیم و بخش و پوشش گیاهی متفاوت باغ دیدن كنید. بنابراین همراه شدن با راهنما این مزیت را دارد که اطلاعات زیادی درباره گل ها و درختان به دست بیاورید و با اقلیم های طبیعی دنیا آشنا شوید و پرسش‏ های خودتان را از او بپرسید.

اولین بخش، باغ گیاهان دارویی است، اینجا عمیق نفس بكشید تا عطر بوته‏ های كوچك و خوش بوی مریمگلی، بومادران، اسطوخودوس و رزماری را فراموش نكنید. بعد از آن هم از اقلیم آمریکا، باغ رزهای متنوع، آبنما و نهرهای جاری و سروهای بلند شیراز دیدن کنید و به اقلیم خزری برسید که یکی از زیباترین بخشهای این باغ است؛ همین که به این منطقه برسید انگار که پیچهای جاده چالوس را طی کرده باشید و هوای شرجی ریخته باشد توی ماشین، ریههای‏تان از بوی رطوبت و بوی جنگلهای شمال پر می‏ شود و وارد فضای زیبا و پر درختی می‏ شوید که سقف آسمان از بین درختانش به سختی دیده می‏ شود. ساخت چنین اکوسیستمی در دل تهران کار ساده‌‏ای نیست، برای ایجاد این محیط چندین و چند کامیون خاک جنگلهای شمال به اینجا منتقل شده، همچنین دریاچهای بزرگ به نام دریاچه خزر و رودی به نام سفید رود اینجا ایجاد شده تا رطوبت لازم برای اقلیم خزر تامین شود.

اقلیم زیبای خزری محل رشد و خانه 64 گونه درختی و درختچه‌‏ای  از 29 تیره گیاهی است و بیش از 5 هزار درخت در این منطقه نفس میکشند و تولید اکسیژن می کنند که از میان این درختان اقلیم خزر، می‏ توان به درخت‏‌هایی لیلکی، انار وحشی، افرا، سیاه‌ال، انجیر و به وحشی اشاره کرد.

از دیگر اقلیم‏‌های این باغ بزرگ می ‏شود به اقلیم البرز، اقلیم زاگرس، اقلیم ایران- توران، اقلیم چین و ژاپن، اقلیم هیمالیا، اقلیم آمریکا و اروپا اشاره کرد که هر کدام دنیایی زیبا و حیرات انگیزند که برای بازسازی هر کدام از این فضاهای طبیعی آبشارها، تپه ماهورها و دریاچه‏ های بزرگ و کوچکی ساخته شده است که تنها اوج زیبایی آنها با دیدن از نزدیک و قدم زدن در این فضا و تنفس هوای بهشتی‌‏اش ممکن است.

بنابراین یک آخر هفته را به گشت و گذار در این باغ زیبا اختصاص بدهید و حسابی لذت ببرید.

سایر مطالب
 • در محله قجری تهران قدم بزنید
  در محله قجری تهران قدم بزنید
 • افسون مینیاتور ایرانی و باغ‌ شرقی
  افسون مینیاتور ایرانی و باغ‌ شرقی
 • توقفگاهی رویایی در تهران
  توقفگاهی رویایی در تهران
 • نمادی برای تهران
  نمادی برای تهران
 • گنجینه‌های شگفت انگیز موزه ملک
  گنجینه‌های شگفت انگیز موزه ملک
 • پیاده‎گردی در تهران دهه 40
  پیاده‎گردی در تهران دهه 40
 • حال و گذشته زیر پای شماست
  حال و گذشته زیر پای شماست
 • بازار بزرگ تهران
  بازار بزرگ تهران
 • بازدید از شکنجه گاه تاریخی
  بازدید از شکنجه گاه تاریخی
 • زیارتگاه نوستالژیک تهرانی‌ها
  زیارتگاه نوستالژیک تهرانی‌ها
 • به تماشای آثار نقاش نابغه ایران بروید
  به تماشای آثار نقاش نابغه ایران بروید
 • کاخ گلستان و راز کاشی‏‌های رنگین
  کاخ گلستان و راز کاشی‏‌های رنگین
 • عمارت مسعودیه حافظه تاریخی تهران
  عمارت مسعودیه حافظه تاریخی تهران

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.