نه کوهِ فرشته نه شیطان!

نه کوهِ فرشته نه شیطان!

نه کوهِ فرشته نه شیطان!

0
Few Clouds

لاهیجان را عروس شهرهای گیلان می‏خوانند، عروسی دلربا با دامنِ سبزِ پرچین، تاجی از گل‏های سفید چای و توری از موج موجِ دریای خزر. 

لاهیجان به بام‌‏های سرخ آجری‎، کوچه‏های قدیمی و تنگ، بازارهای محلی، مزرعه‌‏های سبز چای ‎با عطر سرمست کننده برگ‎های تازه رُسته، هتل‏های کوچک و دنج، رستوران‏‌های قدیمی و غذاهای محلی‌‏اش شهره است.

این عروس زیبا گویی تکیه بر کوهی داده، کوهی که انگار فرشته‏‌ها درخت‏های کوتاه و بلندِ همیشه سبزش را با دستهای نرم و نازکشان برکوهپایه و قله رویانده‏اند، اما این کوه به نام دیگری یعنی «شیطان» نامیده شده است.

«شیطان کوه» در شرق لاهیجان قرار گرفته و گویا ردپایی از شیطان در این کوه یافت نشده و نام این کوه تغییر یافته «شاه‏نشین» کوه است، کوهی که لباسی منقش به درختان کهن‌سالش پوشیده و تکیه‏‌گاهی برای عروس زیبای گیلان شده است.

شیطان کوه یکی از مهمترین جاذبه‏‌های گردشگری لاهیجان و تفرج‏گاهی برای مردم خودِ شهر است. برای بالا رفتن از این کوه مسیری برای پیاده روی و همچنین پله‌‏هایی برای بالا رفتن هست. اما تله کابین هیجان‏‌انگیزترین روش رسیدن به قله است. با نشستن در اتاقک‏های پرنده، چون مرغ مهاجر می‏شود بال گرفت و رفت بالا و شهر را با خانه‎های کوچک رنگ به رنگ و کوه را درخت‏های سر به فلک کشیده و مزرعه‏های چای دید.

همچنین در کنار این کوه، آبشاری مصنوعی و استخری بسیار بزرگ هست که مردم شهر آن را به نام عامِ «استخر» می خوانندش. استخر گویا به دستور شاه عباس ساخته شده و زیبایی خاصی  به شهر و همچنین شیطان کوه داده است.  در استخر شاه عباسی مسیری زیبا چون یک اسکله از یک ظلع جلو رفته و به جزیره‏ای کوچک در وسطِ استخر ختم می‎شود که تبدیل به یک رستوران شده است.   

قدم زدن در شیطان کوه و تنفس هوای درختان کهنسالش، تله‏‌کابین سواری و دیدن شهر از بالا و همچنین آسودن کنار آبشار و قدم زدن در کناره استخر زیبای لاهیجان، دستِ کم یک روز زمان می‏خواهد. اما لاهیجان جاذبه‎های زیبای دیگری هم دارد، پل خشتی، آرامگاه کاشف السلطنه(پدر چای ایران)، مسجد جامع، بقعه چهارپادشاه، بازار محلی، مقبره شیخ زاهد گیلانی و رفتن به کرانه خزر از دیگر جذابیت‏‌های سفر به این شهر زیباست.


افزودن دیدگاه جدید