رفتن به محتوای اصلی
موزه گرمابه و تاریخ شهر فاروج (خراسان شمالی)

موزه گرمابه و تاریخ شهر فاروج (خراسان شمالی)

فاروج

موزه گرمابه و تاریخ شهر فاروج (خراسان شمالی)

0
آسمان صاف

آسمان صاف

15°c

24%

05:10

16:10

موزه-گرمابه فاروج در سال 1388 خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و چندی بعد با کاربری موزه‌ی تاریخ آغاز به-کار کرد. این موزه تنها موزه‌ی شهر فاروج است و بنای آن یعنی حمام بالغ بر صد‌و‌پنجاه سال قدمت دارد و پیشینه‌ی آن به‌دوران قاجار باز‌می‌گردد. این حمام از نوع خزینه‌ای است و دارای ظاهری ساده و نمایی سیمانی است و اینطور که روایت شده است معماران این بنا یزدی‌هایی بودند که در این منطقه سکنی گزیده بودند.

این حمام دارای یک بخش قدیمی و یک بخش جدید‌تر است بخش قدیمی شامل خزینه، رختکن، آتش‌خانه و.. است. آتش‌خانه‌ی حمام به‌وسیله‌ی چوب و هیزم و بعدتر به‌وسیله‌ی روغن سیاه آب حمام را گرم نگه می‌داشت و بخش جدیدتر بنا که براساس نیاز زمانه تعریف شده است دارای اتاقک‌های حمام انفرادی و دوش حمام است و غالباً افراد سرشناس و یا بانوان ازاین بخش استفاده می‌کردند. موزه‌ی فاروج دارای دو بخش است؛ 1- بخش سربنیه؛ این بخش به وسیله‌ی چند پله از ورودی حمام آغاز می‌شود و پس از آن به هشتی و سرانجام به سربنیه یا همان رختکن می‌رسد این بخش دارای سه غرفه با نام های استاد حمامی، غرفه انگور و غرفه مراسم شیرواره است. 2- بخش گرمخانه این قسمت که شاید زیباترین قسمت حمام نیز باشد دارای سقف گنبدی بلند و نورگیرهایی بر روی سقف است. این بخش شامل غرفه‌های دلاک، عطاری، نمازخانه، باستان‌شناسی، غرفه‌ی شخصیت‌های برجسته فاروج و خزینه حمام است. در غرفه‌ی عطاری گیاهان دارویی که در شهر فاروج کاشت و برداشت می‌شود نیز نمایش داده شده است.

در غرفه‌ی شخصیت‌های فاروج تندیس‌های مشاهیر این خطه به‌همراه خلاصه‌ای از زندگی‌نامه و خدمات ایشان ارائه شده است و از میان این افراد می‌توان به آیت‌الله نجفی قوچانی اشاره کرد. در غرفه‌ی باستان‌شناسی این بخش به دو موضوع آثار باستانی کشف شده در حفاری‌ها و صنایع‌دستی خراسان‌شمالی پرداخته است. خراسان‌شمالی در طی اعصار گذرگاه اقوام مختلفی چون کرد، ترک، فارس، کرمانج، ترکمن و بسیاری دیگر بوده است و در این قسمت سعی شده است به‌نوعی تاریخچه و پیشینه‌ی این اقوام و همچنین صنایع‌دستی آنها معرفی شود. مهم‌ترین صنایع‌دستی این خطه جوراب‌بافی است که بخشی از موزه به آن اختصاص یافته است. کیسه‌ی حمام، سفره‌ی محلی، پارچه‌بافی و قالی‌بافی از دیگر آثار تولیدی این منطقه است.

نشانی:فاروج – خ شهيد مقيم - حمام تاريخي فاروج

ساعت بازدید:شش ماهه اول سال 19-9و در شش ماهه دوم سال17-8

ایام تعطیل: چهاردهم خرداد-بيست و يكم رمضان-بيست و پنجم شوال- نهم محرم- دهم محرم- بيست و هشتم صفر

تلفن:36425525-058

سایر مطالب
 • منطقه نمونه گردشگری ایوب( آبگرم و زیارتگاه)
  منطقه نمونه گردشگری ایوب( آبگرم و زیارتگاه)
 • معبد اسپاخو
  معبد اسپاخو
 • شهر تاریخی (ارگ) بلقیس
  شهر تاریخی (ارگ) بلقیس
 • مسجد امام سمنان
  مسجد امام سمنان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.